Základním pilířem vitální společnosti je dobrá zdravotnická infrastruktura a povědomí o tom, jak nemocem a zdravotním komplikacím předcházet. SYNLAB se v rámci svých aktivit vždy snaží maximálně přispět k obojímu. Možná vás tak během zimy v médiích neminula informace o otevření nové laboratoře nebo některé z rozhovorů či expertních komentářů našich odborníků k aktuálním, ale i nadčasovým tématům.
Do nového roku jsme letos vstoupili s velkou novinkou. Hned na začátku ledna jsme oznámili, že do rodiny našich jedenácti laboratoří přibylo nové pracoviště. Se závazkem zkvalitnění a rozšíření poskytovaných služeb, ale i kompletní rekonstrukce, jsme převzali provoz laboratoře a odběrového pracoviště v Nemocnici Mariánské lázně. Informace se objevila napříč regionálními médii, jako je Český rozhlas Karlovy Vary, Chebský deník nebo portál iDNES.cz.
„Lidé se čím dál víc zajímají o své zdraví, a to i nad rámec péče hrazené ze zdravotního pojištění.“ Tuto neméně důležitou pozitivní zprávu přišla na pozvání do podcastu Forbes byznys sdělit jeho posluchačům generální ředitelka SYNLABu Kateřina Bílly Danyšová. Jaké parametry si naši klienti nechávají na vlastní náklady nejčastěji vyšetřit, proč je důležité převzít zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou a zda bude někdy krev v odběrových pracovištích odebírat robot, si můžete poslechnout ze záznamu na www.forbes.cz nebo na podcastových platformách.
Přelom starého a nového roku má mnoho lidí spojený s vidinou lepších zítřků. Málokdo však při nastavování novoročních předsevzetí pomyslí na jeden z nejzákladnějších předpokladů pro zachování vitality – prevenci. Lékařka Kateřina Pinterová z brněnské laboratoře veřejnosti prostřednictvím Hospodářských novin nebo magazínu Překvapení připomněla, proč je důležité prevenci dodržovat, na jaká vyšetření mají lidé dle věku nárok a jak je možné starat se o své zdraví nad rámec hrazené zdravotní péče.
Je vyšetření CRP dostatečně průkazné z hlediska rozlišení virové a bakteriální infekce? Tuto otázku se svým čtenářům v období šíření respiračních infekcí rozhodla ve spolupráci s Jarmilou Bečvářovou, lékařskou ředitelkou laboratoří SYNLAB, osvětlit redakce lifestylového portálu proženy.cz. Paní doktorka potvrdila, že CRP může být v tomto ohledu poměrně spolehlivým pomocníkem, upozornila však, že pro stanovení diagnózy je vždy nutné provést i další navazující vyšetření.
Přední český alergolog a imunolog Vít Petrů poskytl v únoru rozsáhlý rozhovor Deníku N k tématu „Imunita u dětí“. V interview, které se dle informací od redakce stalo jedním z nejčtenějších článků měsíce, rozebral rozdíly mezi obranyschopností dítěte a dospělého a vypíchnul, že nachlazení u dětí jsou často ku prospěchu, jelikož jejich imunitu stimulují.
Proč jsou deficitem železa ohrožené hlavně ženy a jak často by si měly hladinu tohoto prvku prověřovat z krve? S těmito dotazy se na biochemika Marka Antoše z pražské laboratoře Jankovcova obrátila v průběhu zimy média jako Lidové noviny, Týdeník Květy nebo web proženy.cz. Ve svých odpovědích upozornil, že pro předejití problémům je důležité sledovat i zásoby tohoto prvku v organismu, a doporučil, jakým způsobem ho v případě zaznamenání nedostatku tělu doplnit. Hematoložka Kateřina Pinterová možná překvapila sledující zdravotnického portálu vitalia.cz. U příležitosti suchého února upozornila, že jedním z nejčastějších důvodů přetěžování jater je kromě nadužívání alkoholu také častý příjem živočišných tuků a jednoduchých cukrů. Internista Ladislav Krajči ve spolupráci s Lidovými novinami a slovenským portálem hn.sk připomněl nejčastější příčiny selhání ledvin a zdůraznil význam prevence pro včasné odhalení onemocnění tohoto orgánu.
Z titulní strany březnového vydání magazínu 100+1 Zázraky medicíny se na jeho čtenáře dívala alergoložka a imunoložka Radka Šedivá z pražské ambulance v Černé labuti. V šestistránkovém rozhovoru redakci a čtenářům podrobně popsala problematiku tématu, které je pro mnoho lidí stále nové – zkřížené alergie. Týdeníku Květy pak odpověděla na čtenářské dotazy k tématu „Jak se připravit na první návštěvu alergologa“.
S narůstajícím výskytem černého kašle se začaly na naše laboratoře v březnu obracet s požadavky na vyšetření průkazu onemocnění zájemci z řad samoplátců. Pro získání validního výsledku je však nutné zvolit vhodnou testovací metodu dle fáze onemocnění a dalších faktorů. Lékařská ředitelka SYNLABu Jarmila Bečvářová proto pro portály iDNES.cz a medicína.cz rozdíly mezi testovacími metodami osvětlila a uvedla na pravou míru, kdy je vhodné vyšetření černého kašle jako samoplátce podstoupit.
Veganuár, suchý február a alergie. To sú tri témy, ktorými sme otvorili rok 2024. Čitateľom printových i onlinových médií sme zdôraznili, že pri vegánskej strave je potrebné sledovať hladinu vitamínov i minerálov v tele a poukázali sme na to, že mesiac február je o zdravej pečeni a jej kontrole. V neposlednom rade sme upriamili pozornosť na začínajúce sa alergie, ktorých spúšťačom môže byť nielen genetika, ale aj nezdravý životný štýl.
To, že vegánstvo so sebou prináša mnoho benefitov, je nespochybniteľné. Dôležité je však poukázať aj na to, že so sebou môže priniesť isté riziká, napríklad v podobe nedostatku vitamínov a minerálov v tele (proteíny, aminokyseliny, vitamín D, vitamín B12, zinok, horčík, fosfor, železo či draslík alebo omega mastné kyseliny). So zvyšovaním povedomia o kontrole vitamínov a minerálov v tele, najmä u vegánov a vegetariánov, nám začiatkom tohto roka pomáhala Tlačová agentúra Slovenskej republiky a viaceré médiá ako Startitup, Refresher, Interez, Teraz.sk, Pravda či Slovenka – Zdravie rodiny. Vyjadrenia MUDr. Dáši Kelényovej k téme vegánstva a vegetariánstva však prevzal aj časopis Diabetik, denník Hospodárske noviny či odborný portál lekari.sk.
V druhom mesiaci roku 2024 rezonoval celou spoločnosťou suchý február. Práve v tejto súvislosti sme aj my poukázali na dôležitosť zdravia pečene, ktorá nesúvisí len s užívaním alkoholu, ale napríklad aj s užívaním liekov či vysoko kalorických jedál. MUDr. Oto Ürge spolu s MUDr. Dášou Kelényovou odporučili pre čitateľov Nového času a portálov čas.sk či zdravieastyl.sk prevenciu a pravidelné testovanie, a to najmä ľuďom so zlou životosprávou, ľuďom, ktorí prekonali infekčné i neinfekčné zápaly, ale aj tým, ktorí dlhodobo užívajú lieky.
S príchodom marca sme v médiách opäť otvorili tému alergií, ktoré sa pre mnohých stávajú zas raz aktuálne. Spolu s MUDr. Veronikou Mundokovou Csibovou sme zdôraznili opätovný nárast alergikov, ale aj to, že za alergiou môže okrem genetiky stáť aj životný štýl. Naša imunologička dala čitateľom portálov netky.sk, zoznam.sk či lenprezdravie.sk do pozornosti, ako sa správať napríklad pri alergii na roztoče či alergii na lepok. Zároveň otvorila tému alergénovej imunoterapie či desenzibilizácie. Téme alergií a intolerancií sme sa nevenovali len v onlinových, ale aj v printových médiách, napríklad v Novom Čase. Po prvý raz sme však tému otvorili aj v televízii JOJ, konkrétne v reportáži s imunoalergologičkou MUDr. Veronikou Mundokovou Csibovou v Ranných novinách.
Markéta Jáchymová, MBA
Marketing manager CZ & SK