Alergie je celoživotní problém

Poliklinika profesora Řeháka navazuje na tradici rodinných lékařů a ve vybraných oborech nabízí péči předních českých specialistů a lékařských kapacit. Mezi často vyhledávané patří MUDr. Hana Maršálková, která spolu s kolegy vede na této poliklinice alergologickou a imunologickou ambulanci.

Proč jste si jako specializaci zvolila zrovna alergologii a imunologii?

Od počátku mé lékařské praxe patřila respirační onemocnění u dětí k nejčastějším formám nemocí. Řada z nich má alergologický podklad, stejně jako kožní onemocnění. Když poznáte příčinu, lépe se onemocnění léčí. Právě hledání těchto příčin mě přivedlo k alergologii.

Můžete popsat svoji ambulanci na Poliklinice profesora Řeháka?

V ambulanci léčím převážně děti, ale velmi často i jejich rodiče, někdy i prarodiče. Spolu se sestrami se snažím vytvářet pro děti přátelské a příjemné prostředí, abychom maximálně odbourali stres, který každé vyšetření u lékaře provází. Na Poliklinice profesora Řeháka kromě mě působí ještě další alergologové – doc. Petrů, MUDr. Pončáková, MUDr. Židová, MUDr. Dukátová a MUDr. Procházková. Také jsou tam ambulance jiných odborností – interní, diabetologická, nefrologická, hematologie, osteologie nebo revmatologie. V budově se nachází i další spolupracující subjekty, jako je ORL, dermatologická ambulance, Medpoint, kde máme zázemí pro chirurgii a ortopedii, nebo sonografické pracoviště. Se všemi máme velmi nadstandardní vztahy a spolupráci. V přízemí je ještě odběrové pracoviště synlab czech, které provádí odběry krve u dětí i dospělých pro celou polikliniku a lékaře v okolí.

Které metody ke zjištění alergií standardně ve své ambulanci používáte?

Základem jsou standardizované prick testy, kde máme škálu 20 alergenů, které testujeme, případně je možné doplnit je o další, méně obvyklé alergeny. Eventuálně můžeme udělat prick to prick testy, kdy se nejdřív provede vpich přímo do potraviny a poté do kůže pacienta. Také využíváme laboratorní vyšetření z odebrané krve. Služby laboratoře tak potřebujeme každý den a jsme s nimi opravdu spokojeni.

Když do naší ambulance přijdou děti, u kterých máme podezření třeba na astma nebo zvýšenou pohyblivost průdušek, velmi často používáme vyšetření plicních funkcí, kdy děláme základní spirometrickou křivku průtok-objem. U kompenzovaného astmatika ale může být tato křivka úplně v pořádku a teprve fyzickou zátěží (např. standardizovaným testem během) nebo pomocí látek, jako je metacholin, se vyvolá stažení průdušek. Nebo může dojít naopak k výraznému zlepšení křivky po podání léků, které průdušky roztahují. Jedná se o takzvané bronchomotorické testy, které prokážou zvýšenou pohyblivost průdušek, tedy to, co je podkladem astmatu. Ale i astmatik, který je stabilizovaný, v dobré formě a bere léky, může mít tu křivku úplně v pořádku a negativní bronchomotorické testy.

Jsou nějaké laboratorní metody, které jsou nové a alergologové a imunologové by je měli více využívat?

Myslím, že nabídka imunologických a alergologických metod naší laboratoře je velmi široká a přínosná. Vyšetření alergenních komponent, které se začalo používat v posledních letech, je podle mě důležité pro rozhodnutí o následné specifické imunoterapii a další léčbě, stravě či režimu pacienta. Například pokud je u dítěte pozitivní komponenta na trávy, tak víme, že když mu dáme vakcínu, která obsahuje alergeny trav, velmi dobře na ni zareaguje. Protože když jsou čisté komponenty pozitivní, odezva je velmi dobrá. Těchto monosenzibilizovaných pacientů, kteří jsou alergičtí jen na jeden alergen, je velmi málo. I u dětí to vídáme spíše výjimečně. V případě, že pacienti mají hodně vysoké celkové alergické imunoglobuliny IgE, dělám vyšetření ImmunoCAP ISAC. To také často používám u dětí, které mají těžký ekzém, kde může být hodně příčin. U potravinových alergií, ekzematiků a atopických dermatitid má toto vyšetření význam. Existují také komponenty, které jsou život ohrožující, protože můžou vyvolat anafylaktickou reakci.

V jakém věku pacienta jsou alergie obvykle diagnostikovány?

Alergie je celoživotní problém, může vypuknout v kterémkoliv věku. Také se může stát, že alergik, kterému se nedařilo úplně nejlépe, se sám od sebe na určitou dobu zklidní. U pylových alergiků mají velmi dobrý efekt perorální vakcíny. Mám pacienty, kteří jsou čtvrtou sezonu po podání vakcíny a nemají žádné problémy. U převažujícího procenta pacientů vidíme velké zlepšení již v první sezoně po nasazení vakcíny. Někteří pacienti při takové léčbě ani nepotřebují antihistaminika, někteří pouze v těch nejexponovanějších obdobích. Vzpomínám si na pacientku, která chodila pět let na injekční roztočovou vakcínu, a když už byla bez příznaků, začaly se objevovat pylové problémy a chodila tři roky na perorální vakcínu. Užívání dvou vakcín současně ale považuji spíše za zahlcování pacienta.

Většinou alergie začnou v kojeneckém věku atopickou dermatitidou. Jako první se obvykle prokážou potravinové alergie (nejčastěji vejce a mléko). Ve velké většině případů se postupně stav kůže zlepší a pacienti jsou delší dobu bez příznaků. Může se ale stát, že se u nich začnou objevovat aeroalergeny (rýma, astma). V kojeneckém věku se u dětí také setkáváme s obstruktivními bronchitidami. Když se průdušky stabilizují léčbou, někdy z toho děti „vyrostou“, ale z určitého procenta se stanou astmatici. V předškolním a mladším školním věku se pak u dětí začínají objevovat alergické rýmy.

Podíl rodinné dispozice u alergických onemocnění je značný. Jestliže se onemocnění v rodině vyskytne, velmi často bývá i v další generaci. Stává se, že děti předběhnou rodiče, takže první jsou nemocné ony, například alergickou rýmou, a pak ji dostane rodič třeba až ve čtyřiceti letech.

Léčíte i dětské pacienty? Pokud ano, jsou v jejich léčbě či v přístupu k nim nějaká specifika?

Dětští pacienti tvoří hlavní objem mých pacientů. Přístup k nim je diametrálně odlišný od přístupu k dospělým. Především se vždy snažím získat důvěru dětí, aby se nebály a cítily se v ordinaci pohodlně. Často se starám o pacienty od jejich kojeneckého věku. Vzhledem k délce mé praxe jsou někdejší petřínští kojenci již dospělými lidmi a ti ke mně chodí zase se svými dětmi.

S kterými alergiemi se u pacientů setkáváte nejčastěji?

Obvykle k nám přicházejí pacienti s alergiemi na pyly trav, jarních stromů, roztoče, ale i na hmyzí jed a na potraviny. U kojenců jsou nejčastější potravinové alergie s projevy na kůži, s přibývajícím věkem se objevují alergie na aeroalergeny. Alergie na včelí či vosí bodnutí, u které hrozí riziko anafylaktické reakce, se může objevit kdykoliv.

Jak se váš obor změnil během posledních pěti let?

Výrazně se zlepšily možnosti diagnostiky a léčby. Když jsem v osmdesátých letech nastoupila do nemocnice Pod Petřínem, těžcí astmatici prakticky neměli žádnou preventivní léčbu. Užívali léky, které sice odstraňovaly příčinu potíží, ale nepůsobily preventivně. Mívali těžké astmatické záchvaty, které se dnes už nevyskytují. To se s dnešními možnostmi vůbec nedá srovnat. Kolem léčby také proběhla obrovská osvěta. Pan profesor Špičák a jeho spolupracovníci ve školách a u praktických lékařů upozorňovali na zásadní význam inhalační léčby. Dnes je astmatický záchvat spíše raritou a hospitalizace dětí s astmatem absolutně výjimečná.

V osmdesátých letech jsme k diagnostice používali jen kožní testy, které se píchaly intradermálně. Tehdy existovaly české vakcíny, které nebyly špatné, aly byly na jiné bázi než dnes a nebyly standardizované. Postupně pak přicházely inhalační léky, které jsou pro astmatiky úžasné, a nové generace antihistaminik jsou čím dál sofistikovanější a lepší. Obrovský přínos vidím také v edukaci lékařů, nejen alergologů, ale i praktiků, a edukaci škol a rodičů. Mnoho věcí, které dřív bylo nutné řešit v nemocnici, se nyní řeší ambulantně nebo i doma, což je obrovský pokrok.

MUDr. Hana Maršálková

Vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze (dnešní 2. LF UK), po promoci pracovala přes dvacet let na dětské klinice nemocnice Pod Petřínem, následně na dětském oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Tam složila atestaci I. a II. stupně z pediatrie a atestaci z alergologie a klinické imunologie. V letech 2004 až 2010 působila jako primářka Olivovy dětské léčebny. Od června 2010 pracuje v synlab czech jako alergoložka, klinická imunoložka a vedoucí lékařka ambulancí a poraden.

Autor:
Zdeněk Soudný

 •  
 •  

Čtěte dále

 • Lab. SYNLAB zkoumá i regionální antibiotickou rezistenciLaboratoř Chomutov testuje přítomnost patogenních mikroorganismů v biologických materiálech v oblasti bakteriologie, parazitologie a mykologie. Denně diagnostikuje kolem 400 vzorků, které dodávají ambulantní lékaři z širokého okolí a některé nemocnice. Nedílnou součástí laboratoře je také Čtěte více
  •  
  •  
 • Proti mikrobům se musíme naučit bránit, ne je ničitJak se máte v chomutovské laboratoři SYNLAB, pane doktore? Mohl byste nám své působiště ve zkratce představit? Děkujeme, máme se dobře. Jsme kolektiv šesti laborantek a tří vysokoškoláků, včetně mé maličkosti, a všechny nás spojuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Karcinogeneze asociovaná s infekcí HPVLidský papilomavirus (HPV) patří mezi nejčastější viry zapojené do karcinogeneze. Dnes již dobře známe mechanizmus účinku působení viru na lidskou epiteliální buňku a máme značné znalosti v případě karcinomu děložního čípku, nicméně pohled na infekci Čtěte více
  •  
  •  
 • Je klíště škůdcem, nebo i potenciálním zdrojem léčiv?Každý rok se s příchodem jara opakuje stejná situace. Po dlouhém zimním spánku se v přírodě probudí hladová klíšťata, která okamžitě začnou shánět potravu. Jejich aktivita vyvolává ve společnosti značný odpor, převážně kvůli strachu z Čtěte více
  •  
  •  
 • Květoslava Šťastná: Moje práce je mým poslánímJak byste popsala ADP – SANCO s. r. o., které vedete? Svému zařízení se věnuji již od 90. let, od té doby se ale samozřejmě vyvíjelo. Dominantní činností naší společnosti je zdravotní péče. Tu poskytujeme Čtěte více
  •  
  •  
 • Správný odběr a transport vzorků biologického materiáluJak na správný odběr biologického materiálu pro bakteriologická, mykologická, parazitologická a PCR vyšetření? Všechny odběry pro bakteriologické vyšetření by měly být provedeny před zahájením antibiotické léčby. Výtěry či stěry se odebírají do odběrové soupravy Amies. Pro vyšetření RSV nebo Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky prosinec 2018 – březen 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách ve výši úhrad za zkoušky lékařů a zdravotnických pracovníků, o změnách v některých Čtěte více
  •  
  •  
 • Budoucnost efektivní onkologické terapieRozhovor s odborným zástupcem pro genetická vyšetření laboratoře CUBE RNDr. Ing. Bc. Libor Staněk, PCTM Genetice se věnujete celý svůj profesní život. Co vás k tomuto oboru přivedlo a co vás na něm nejvíce zajímá? Čtěte více
  •  
  •  
 • Epidemie spalniček a naše laboratorní zkušenostiPřípadů nákazy spalničkami poslední dobou výrazně přibývá. V loňském roce toto virové onemocnění postihující zejména děti zasáhlo v nebývale vysoké míře celé území Evropy včetně České republiky. Důvodem zvýšeného výskytu spalniček je především nedostatečné vakcinační Čtěte více
  •  
  •  
 • ALEX – krevní test, který určí přes 280 protilátekModerní multiplexová in vitro metoda ALEX (Allergy Explorer) umožňuje stanovit v rámci jednoho vyšetření celkové IgE protilátky a specifické IgE imunoglobiny proti cca 280 rekombinantním a nativním molekulovým komponentám alergenů nebo jejich extraktů, čímž doplňuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Funkční medicína aneb změna přístupuČasto slyšíme, že klasická medicína tak, jak je dnes praktikována, je to nejlepší, co můžeme mít. Ale je tomu skutečně tak? Doopravdy jsou léky řešením epidemie chronických nemocí, které čelíme, s neustále se navyšující incidencí Čtěte více
  •  
  •  
 • Ještě rychlejší identifikace mikroorganismůMALDI-TOF MS je metoda zajišťující rychlou cestu k identifikaci bakterií, kvasinek a plísní z biologického materiálu od lidských pacientů, zvířat a stěrů z prostředí. Dejvická laboratoř CUBE nyní disponuje novým přístrojem MALDI Biotyper Microflex LT SH Smart Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB v Nemocnici Mělník poskytuje nepřetržitý provozLaboratoř Mělník zajišťuje širokou škálu základních i specializovaných biochemických vyšetření. Je součástí sítě laboratoří SYNLAB od roku 2015. Vzorky k testování dodává do laboratoře kromě nemocnice také množství lékařů, neboť se jedná o spádovou laboratoř pro okres Mělník. Plně Čtěte více
  •  
  •  
 • Pracoviště SYNLAB v Ženských domovech se rozrůstáRádi bychom vás informovali, že k našemu stávajícímu odběrovému pracovišti v Ostrovského ulici na Praze 5 přibyla od 7. ledna 2019 nová moderně vybavená statimová laboratoř. Díky tomuto propojení budeme schopni zajistit pro vás a Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky září 2018 – leden 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách v označení odbornosti zdravotnických pracovníků, v seznamech návykových látek nebo registraci léčivých přípravků. Čtěte více
  •  
  •  
 • Pilotní projekt odběrové pracoviště v KošicíchNa košickém sídlišti Nad jazerom se v březnu poprvé otevřely dveře nového odběrového pracoviště, jež je v SYNLABU na Slovensku první vlaštovkou. Výjimečnost spočívá v propojení se statimovou laboratoří. Díky spojení statimového režimu s odběrovou místností se Čtěte více
  •  
  •  
 • Nejen o infekčních nemocech s MUDr. Filipem PrusíkemDejvická laboratoř SYNLAB CUBE, která provádí široké portfolio molekulárních analýz z oblasti lékařské mikrobiologie, parazitologie, virologie a mykologie, má od března 2019 novou posilu. Je jí lékař a  přední specialista v oboru mikrobiologie MUDr. Filip Čtěte více
  •  
  •  
 • Proč je pro nás důležitá patologie?Nová oblast špičkové laboratorní medicíny, ve které se chce společnost SYNLAB také prosadit, a tím uzavřít pomyslný kruh kompletního laboratorního portfolia, je patologie. Co vlastně je patologie? Patologická anatomie neboli patologie je mimořádným a velice Čtěte více
  •  
  •  
 • Lékaři z podolského Ústavu pro péči o matkuNaše laboratoře již pět let spolupracují s Ústavem pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí. Místní lékaři k nám posílají vzorky pro diagnostiku mikrobiologickou, hematologickou a biochemickou. O některých závažných stavech, ke kterým může Čtěte více
  •  
  •  
 • HPV diagnostika nádorů hlavy a krkuVýznamným původcem těchto onemocnění jsou HPV infekce. V evropských zemích představují čtvrtý nejčastější typ nádoru. Počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil o více než 11 %, u žen dokonce o téměř Čtěte více
  •  
  •  
 • Jaké služby nabízí SYNLAB AustriaSpolečnost SYNLAB Austria byla založena v roce 1987 jako IMCL, Institut für Medizinische und Chemische Labordiagnostik, později přešla pod skupinu FutureLab. Před osmi lety se stala členem skupiny SYNLAB. Rakousko má vysoce rozvinutý systém veřejného Čtěte více
  •  
  •  
 • Kde je vůle, je i cestaTéměř sedmnáct let se Kateřina Bílly Danyšová pohybuje v oblasti zdravotní péče. Vedla úspěšnou síť lékáren a působila také na manažerských postech u významných českých i globálních hráčů ve zdravotnictví v České republice. Na počátku Čtěte více
  •  
  •  
 • Kostní metabolismusKosti plní v lidském těle tři základní funkce – jsou mechanickou oporou pro svaly a vytváří prostor pro kostní dřeň, jsou zásobárnou kalcia a fosfátů, čímž zcela zásadním způsobem ovlivňují jejich metabolismus, a zároveň se Čtěte více
  •  
  •  
 • Parvovirus B19: klinické projevy a laboratorní diagnostikaParvovirus B19 je jediný zástupce čeledi Parvoviridae, který je patogenní striktně pouze pro člověka. Na rozdíl od mnoha jiných virových infekcí se projevy onemocnění u infekce parvovirem B19 značně liší v závislosti na imunologickém a Čtěte více
  •  
  •  
 • PreanalytikaPreanalytickou fází v laboratorním vyšetření myslíme soubor všech postupů, kterými projde vzorek biologického materiálu od doby, kdy je analýza požadována, do chvíle, kdy je vzorek zpracován. Celý tento proces zahrnuje dobu před odběrem biologického materiálu, Čtěte více
  •  
  •  
 • Sérologie střevních infekcí a reaktivní artritidaInfekce způsobené rody bakterií Yersinia, Campylobacter, Salmonella a Shigella mohou u některých jedinců vyvolat reaktivní artritidu (ReA). Tato neinfekční artritida může vzniknout v intervalu dvou až šesti týdnů po infekci v urogenitálním či gastrointestinálním traktu Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB rozšiřuje služby své moderní laboratoře v ChomutověSpolečnost SYNLAB posiluje svou přítomnost v regionu severních a západních Čech. Své aktivity nově rozšiřuje o další služby laboratoře v Chomutově, jež slouží pro spádovou oblast 3 000 lékařů, praktických i odborných, a více než Čtěte více
  •  
  •  
 • Význam kvantitativního hemoglobinuScreening kolorektálního karcinomu na nádorová onemocnění Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku, především kolorektální karcinom (KRCA), jsou druhým nejčastějším zhoubným nádorem v Evropě, stejně jako druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. V České republice Čtěte více
  •  
  •  
 • MUDr. Marek Antoš – rozhovorVystudoval obor všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK. Tři roky pracoval na interním oddělení v Podřipské nemocnici v Roudnice nad Labem, poté se rok věnoval vojenskému zdravotnictví. Následujících dvacet let strávil modernizací lékařských laboratoří Čtěte více
  •  
  •  
 • Paraziti – mýty a skutečnostParaziti a parazitární infekce se v poslední době stali velmi oblíbeným předmětem dezinformací. Zabývají se jimi i seriózně vypadající knihy a internetové články, ve skutečnosti však jde o informace nepřesné, zkreslené, či dokonce zcela vymyšlené. Zejména internetem se s narůstající intenzitou Čtěte více
  •  
  •  
 • Perorální kvasinkové a bakteriální vakcínyVývoj funkčně zdatné imunologické obranyschopnosti závisí značně na vystavení imunitního systému nejrůznějším antigenům vnějšího prostředí včetně mikroorganismů. U mnoha onemocnění se v posledních letech uplatňují stále více mikroorganismy s nízkou patogenitou a dokonce i mikroorganismy Čtěte více
  •  
  •  
 • Refluxní chorobou jícnu trpí každý desátý člověkTypickým příznakem tohoto onemocnění je pálení žáhy, způsobené návratem žaludečních šťáv zpět do jícnu a do úst. Nemocní přitom často netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě Čtěte více
  •  
  •  
 • Úvodník MUDr. Hedviga PivovarníkováV čase písania týchto riadkov v posledný septembrový týždeň panuje vonku nádhera slnečných dní babieho leta. Názov babie leto má podľa mýtov naozaj zaujímavé vysvetlenie. Jemné vlákienka pavučín poletujúce vo vetre pripomínajú sivé vlasy starých Čtěte více
  •  
  •  
 • Chci svou tvorbou udělat život lidí o trošku radostnějšímAby nebyl pro děti odběr krve stresujícím zážitkem, nosí naše sestry na odběrových pracovištích specializujících se na dětské pacienty speciální „veselé zástěrky“. Jejich autorkou je módní a oděvní návrhářka Marie Zelená, autorka projektu Návraty k Čtěte více
  •  
  •  
 • Informovaný souhlas a nesouhlas ve zdravotnictví„Non salus, sed voluntas aegroti suprema lex.“ [Nikoliv prospěch, ale vůle nemocného je (pro lékaře) nejvyšším příkazem.] Ochrana osobnostních práv dnes patří mezi základní a principiální pravidla všech, kdo pracují s lidmi. Ve zdravotnictví o Čtěte více
  •  
  •  
 • LAB v Chomutově sleduje antibiotickou rezistenciChomutovská laboratoř synlab czech zajišťuje kompletní spektrum mikrobiologických vyšetření. Její součástí je také antibiotické středisko, které každý rok zveřejňuje přehledy citlivostí nejčastějších bakterií a je regionálním konzultačním centrem pro antibiotickou terapii. I z toho důvodu Čtěte více
  •  
  •  
 • Laboratorní vyšetření funkce ledvinChronické renální selhání je onemocnění ohrožující život, u kterého je nutné, aby se přirozená funkce ledvin nahradila dialýzou nebo transplantací. V mnoha evropských zemích se uskutečnily screeningové studie, jež dokazují, že přibližně 10 % populace Čtěte více
  •  
  •  
 • Očkování v ordinaci praktického lékařeOd 1. ledna 2018 vstoupí v platnost změna vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Přináší přitom mnohé novinky. Především nový očkovací kalendář a změnu v termínech očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nového Čtěte více
  •  
  •  
 • Specifika odběrů krve u dětíOdběry krve u dětí jsou v mnoha oblastech specifické. Proto je velmi důležité, aby je prováděly zkušené, empatické a trpělivé odběrové sestry. Zásadní roli hraje také přístup rodiče, kterému dítě důvěřuje a dokáže s jeho Čtěte více
  •  
  •  
 • Chyby a omyly v diagnostice a léčbě anafylaxeAnafylaxe bývá definována jako těžká a život ohrožující generalizovaná nebo systémová hypersenzitivní reakce, která se může objevit v kterémkoliv věku. Potraviny, léky a hmyzí bodnutí jsou nejčastější příčinou potíží, které jsou indukovány antigenním přemostěním specifických Čtěte více
  •  
  •  
 • Plísně kolem nás a alergieV současné době se lékaři ve svých ordinacích občas setkávají s pacienty, kteří mají určité projevy alergií, recidivující záněty horních cest dýchacích nebo jiné nespecifické zdravotní obtíže. Jsou to často lidé, kteří obývají byty či Čtěte více
  •  
  •  
 • Tři nové zákony týkající se zdravotnictvíPodpisem prezidenta republiky vstoupily v platnost tři nové zákony, které se přímo dotýkají zdravotnictví. Jedná se o novelu ošetřující vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, zjednodušení postupů při vydávání lékařských posudků a zákonného oprávnění pro ombudsmana, který Čtěte více
  •  
  •  
 • Základem péče o zdraví je prevenceOrdinace MUDr. Aleše Ducháčka, praktického lékaře společnosti synlab czech, v pražských Střešovicích, patří mezi lidmi vyhledávaná pracoviště. Mimo jiné díky důrazu na preventivní péči. V úzké spolupráci s laboratořemi synlab pacienti rychle a spolehlivě získávají Čtěte více
  •  
  •  
 • Využívat synergií v odborné oblasti lab. technologiíSynlab slovakia čerpá zkušenosti z dlouhodobé spolupráce s velkými špičkovými nemocnicemi a spolupracujícími lékaři na Slovensku, z jejichž prostředí vyrostl a postupně rozšířil své služby také k praktickým a specializovaným lékařům. Dnes patří s přibližně Čtěte více
  •  
  •  
 • Novinky v legislativě aneb na co si dát pozorZaznamenali jste zákonnou změnu podmínek získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře? V pondělí 6. 3. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 67/2017 Sb. zákon, kterým se Čtěte více
  •  
  •  
 • Referát z Národního kongresu ČSTHKongres se koná ob rok a byl v pořadí již šestý, a to za spoluúčasti řady farmaceutických firem. Zahájil jej profesor Jan Kvasnička, předseda ČSTH, v hotelu Clarion v Praze. Prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., Čtěte více
  •  
  •  
 • Trombofilní stavy v gynekologii a porodnictvíTrombofilní stav neboli trombofilie je porucha hemostázy, při které následně dochází ke krevnímu srážení a trombotizaci. Trombofilie může být získaná nebo vrozená. Zvýšené riziko trombózy pozorujeme u pooperačních stavů, malignit, dlouhodobé imobilizace, myeloproliferativního onemocnění, autoimunitního Čtěte více
  •  
  •  
 • Lab. vyšetření – základ úspěšné léčby rakoviny prostatyKarcinom prostaty se stal v posledních letech faktickým strašákem mužů. Zatímco dříve se týkal spíše mužů nad 50 let věku, stále častěji se lékaři ve svých ordinacích setkávají s indikací tohoto vážného onemocnění u mužů Čtěte více
  •  
  •  
 • Monoklonální gamapatie – diagnostikaMonoklonální gamapatie jsou heterogenní skupinou onemocnění vyznačující se proliferací jednoho klonu diferencovaných B-lymfocytů produkujících homogenní imunoglobulin. Již v roce 1847 britský lékař Henry Bence Jones popsal zvláštní protein v moči pacientů trpících kostní nemocí. Identifikoval Čtěte více
  •  
  •  
 • Pozor na změny v zákonechI poslední čtvrtletí uplynulého roku přineslo nejednu změnu v české legislativě, mnohé z nich se přitom dotýkají i práce lékařů či zdravotnického personálu. Jaké jsou hlavní legislativní změny? Na co si dát pozor, a co Čtěte více
  •  
  •