VŠICHNI SE JEDNOU POTKÁME NA UROLOGII….

Rozhovor (nejen) o urologii s MUDr. Markem Gojdičem, Ph.D., MPH, urologem spolupracujícím s naší laboratoří.

MUDr. Marek Gojdič, Ph.D., MPH

pracuje jako urolog, který se specializuje na preventivní péči v rámci onkologických onemocnění a urologického zdraví. V rámci andrologie se věnuje erektilní dysfunkci, předčasné ejakulaci nebo jiným andrologickým problémům. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, obor všeobecné lékařství – MUDr. v roce 2012. Poté pracoval na Urologické klinice s centrem pro transplantaci ledvin LF UK a SZU v Bratislavě na Kramároch. Na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě složil v roce 2018 atestační zkoušku v oboru urologie. V roce 2019 obhájil titul Ph.D. v oboru urologie také na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Specializaci v menezmentu ve zdravotnictve (MPH) získal na Vysoké škole sv Alžbety v Bratislavě. Je členem České lékařské společnosti JEP, Slovenské lékařské společnosti, Slovenské urologické společnosti, České urologické společnosti, Slovenské transplantologické společnosti, Je také členem dozorčí rady Slovenské transplantologické společnosti.

Pane doktore, můžete nám představit vaše aktuální působiště?
Působím na urologickém oddělení fakultní nemocnice na Bulovce v Praze jako urolog specialista a vedoucí lékař jednotky intenzivní péče (JIP), ale také pracuji v URO MEDICO, což je soukromá urologická klinika poskytující privátní urologickou péči. Na téhle klinice se věnujeme jak akutním stavům, tak preventivním vyšetřením v rámci prevence karcinomu prostaty a varlat. Léčíme i pacienty s chronickými těžkostmi jako jsou záněty močových cest, chronické prostatitidy, inkontinence nebo jinými poruchami močení. V rámci andrologie se věnujeme poruchám erekce či předčasné ejakulaci.

Na naší klinice využíváme nejmodernější postupy a metody. Máme přístrojové vybavení, díky němuž můžeme klientům nabídnout možnosti terapie na vysoké úrovni. Jsou to ultratenké flexibilní nástroje, přístroj na léčbu erektilní dysfunkce – tzv. rázové vlny a podobně. Oproti standardní ambulantní péči poskytujeme našim klientům i možnost operačních zákroků v rámci jednodenní chirurgie na zákrokovém sálku přímo na klinice. Jednodenní chirurgie v urologii je moderní cesta řešení celé řady výkonů, u kterých už pacient nemusí byt hospitalizován 3 nebo 4 dny a prakticky další den po výkonu se může zařadit do pracovního procesu. To znamená, že pacient ještě v ten den po výkonu odchází domů.

Jak jste se rozhodl k specializaci urologie?
Já jsem nechtěl být urologem (smích). Mým snem bylo pracovat jako hepatobiliární chirurg – chtěl jsem operovat játra, transplantovat je a věnovat se operační léčbě tohoto orgánu. Celé se to ale nakonec událo jinak. Ještě v rámci mých studií na lékařské fakultě jsem dobrovolně chodil jako asistent do služeb na Urologickou kliniku s transplantačním centrem na Kramároch v Bratislavě, kde jsem asistoval u transplantaci ledvin. Chtěl jsem k tomu takzvaně přičichnout a vidět, co vše obnáší taková transplantace. Mým vzorem byl profesor Breza, tehdejší přednosta, můj školitel diplomové práce, později i Ph.D. práce a vlastně i můj první šéf. Po skončení studia mne totiž přijal pracovat na Urologickou kliniku v Bratislavě. Právě on mi řekl: Pamatuj, když chceš transplantovat, musíš být urolog!(smích) Pan profesor to tvrdil proto, že v Bratislavě v rámci Slovenska a v Hradci Králové v rámci České republiky to byli právě urologové, kdo transplantovali ledviny. Takže tak nějak se stalo, že jsem na urologii začínal, a nakonec se urologem i stal.

Čemu se vlastně urologie jako obor věnuje, kdo to je urologický pacient?
Urologie se věnuje péči o urogenitální trakt. Jejím záběrem jsou onemocnění ledvin, močovodu, močového měchýře, u mužů navíc prostaty a zevního genitálu. Jsou to močové kameny, infekce, rakovina ledvin, rakovina močového měchýře, různé poruchy močení, inkontinence, záněty prostaty, rakovina prostaty, onemocnění zevního genitálu a další zánětlivé nebo onkologické problémy. V dětském věku jsou to kromě nádorů také různé vývojové vady a onemocnění uropoetického systému. V adolescentním věku řešíme převážně infekce, střední věk už na urologii tlačí muže především v rámci onemocnění prostaty, problémy s močením, prevence rakoviny prostaty, u žen jsou to převážně infekce močových cest, ale i hyperaktivní močový měchýř, inkontinence a podobně. Kolem padesátého roku života pacienta řešíme hlavně onkourologii, kameny a infekce taky nevynímaje. Takže urologický pacient je potenciálně každý od dítěte až po starého člověka. Proto neskromně tvrdíme, že jednou se na urologii potkáme všichni. Dříve nebo později.

Zmínil jste prevenci rakoviny. Co taková prevence obnáší, kdy je nutné ji absolvovat a v jakém věku je potřeba s ní začít?
Prevence, a to ne jenom v urologii, je základní pilíř zdraví. Kdo podcení nebo zanedbá prevenci, nemůže se pak divit, že přišel pozdě. Je to možná extrém, ale právě prevence kolikrát napomůže tomu, že se onemocnění podchytí v začátku. Největší důraz v rámci urologické prevence se klade na prevenci rakoviny prostaty. V naší zemi se rakovina prostaty nejčastěji řeší po padesátém roku života. Jsme rádi, pokud klienti začínají s prevencí dřív (kolem pětačtyřiceti let), protože jsme schopni sledovat a zaznamenávat změny. Není to nic náročného, stačí se nechat jednou za rok až dva zkontrolovat. U klientů, kteří měli v rodině rakovinu prostaty – třeba táta, děda nebo strýc – se doporučuje podstoupit tuto prevenci již po čtyřicítce. V rámci preventivní prohlídky se nejedná jenom o prevenci karcinomu prostaty. Vyšetřující urolog klientovi zkontroluje i ledviny, močový měchýř ultrazvukem, varlata, v rámci screeningu rakoviny nabere potřebné onkomarky – takzvaný prostatický specifický antigen (PSA) a pacienta vyšetří per rektum – přes konečník, kdy pohmatem zjistí případné změny na samotné prostatě. V případě nálezu následuje další škála vyšetření a v kontextu s výsledkem PSA vyhodnotíme stav klienta a navrhneme další řešení. V rámci prevence máme také cílovou skupinu mladých mužů od věku zhruba pětatřiceti let, kteří jsou nejvíce ohroženi rakovinou varlat. Preventivní prohlídka u urologa není žádná strašná věc a může zachránit život.

Co říkáte na samovyšetření, třeba krve na PSA mimo ordinaci urologa?
Tuhle otázku bych s dovolením rozdělil na dva samostatné pohledy. Jedna věc je samovyšetření, tzn. pacient si je schopen sám zkontrolovat, jestli nepozoruje na svém těle nějaké patologické změny. Můžeme se bavit o zvětšených bulkách – lymfatických uzlinách, nebo nalezení krve ve stolici nebo v moči. V rámci samovyšetření genitálu je to pozorovaní různých eflorescencí – tedy jinak zbarvené sliznice na žaludu nebo nějakých výrůstků a podobně. Pohmatem je možno samovyšetřit varlata, která by měla mezi prsty prokluzovat jako taková gelová kapsle. Měla by byt tuhá, elastická, bez zatvrdnuti a bolestivých míst. Prostatu si pacient sám nedokáže preventivně zkontrolovat. Tím se dostavám k druhé části otázky. Prostatický specifický antigen si hodně klientů nechává nabrat buď jako samoplátce nebo cestou praktického lékaře. Je to chvályhodné, ale není to kompletní vyšetření, je to jenom jeden ukazatel, chybí ještě vyšetření prostaty pohmatem, případně ultrazvukem. A to už mimo ordinace nelze.

To, že si pacient zajde sám do laboratoře k náběru PSA, nestačí?
Nestačí to. Jak jsem už zmínil, je potřeba kompletního vyšetření specialistou. Navíc laboratoř SYNLAB, se kterou spolupracujeme, poskytuje celou paletu dalších možností a vyšetření, které můžeme klientovi nabídnout. Nejedná se jenom o onkomarkry, ale také vyšetření na human papiloma virus – HPV, dle výsledku se následně klient může nechat naočkovat. Je tu možnost vyšetření STD – sexuálně přenosných onemocnění jako mycoplasmata, ureplasmata, chlamydie, kapavka, syfilis… Některé z těchto nemocí mohou být u klienta bezpříznakové a klient vůbec nemusí vědět, že nějakou má. Také je tady možnost vyšetřovaní krve, moči nebo ejakulátu na různá onemocnění, a to má smysl jenom po konzultaci se specialistou.

Když jsme se dotkli té prevence, ještě by mě zajímalo, co říkáte na různé urologické kampaně. Jak se posunulo povědomí urologické prevence?
Je potřeba říct nebo možná i pochválit muže, že se probouzejí. Osvěta přináší své ovoce, ale ještě je co zlepšovat. Velká každoroční listopadové kampaň s názvem MOVEMBER, která rezonuje po celém světě a zapojují se do ní různé celebrity i obyčejní muži, je zaměřená na prevenci jak karcinomu prostaty, tak rakoviny varlat. A také poukazuje na potřebu péče o psychické zdraví muže. Dlouho to bylo tak, a ještě se s tím v ordinaci potkávám, že jsou to právě manželky, a přítelkyně, které „dokopou“ svého muže, aby šel na vyšetření.

Navzdory osvětě, kampaním a povědomí se sice zvýšil počet mužů, kteří o své zdraví dbají, ale stále to není podobný standard jako prevence u žen. A prevence obecně, ne jenom urologická, ale i u praktika, je po padesátém roku života potřebná. Pořád se podceňuje prevence kolorektálního karcinomu, teda rakoviny tlustého střeva a konečníku, po padesátém roku života kolonoskopické vyšetření, vyšetřeni stolice na okultní, tedy  skryté krvácení.

To vše je podceňováno samotnými pacienty a pak je kolikrát pozdě...
Takže – nebojte se prevence!

Mgr. Kristýna Žáčková
Marketing Specialist

 •  
 •  

Čtěte dále

 • Lab. SYNLAB zkoumá i regionální antibiotickou rezistenciLaboratoř Chomutov testuje přítomnost patogenních mikroorganismů v biologických materiálech v oblasti bakteriologie, parazitologie a mykologie. Denně diagnostikuje kolem 400 vzorků, které dodávají ambulantní lékaři z širokého okolí a některé nemocnice. Nedílnou součástí laboratoře je také Čtěte více
  •  
  •  
 • Proti mikrobům se musíme naučit bránit, ne je ničitJak se máte v chomutovské laboratoři SYNLAB, pane doktore? Mohl byste nám své působiště ve zkratce představit? Děkujeme, máme se dobře. Jsme kolektiv šesti laborantek a tří vysokoškoláků, včetně mé maličkosti, a všechny nás spojuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Karcinogeneze asociovaná s infekcí HPVLidský papilomavirus (HPV) patří mezi nejčastější viry zapojené do karcinogeneze. Dnes již dobře známe mechanizmus účinku působení viru na lidskou epiteliální buňku a máme značné znalosti v případě karcinomu děložního čípku, nicméně pohled na infekci Čtěte více
  •  
  •  
 • Je klíště škůdcem, nebo i potenciálním zdrojem léčiv?Každý rok se s příchodem jara opakuje stejná situace. Po dlouhém zimním spánku se v přírodě probudí hladová klíšťata, která okamžitě začnou shánět potravu. Jejich aktivita vyvolává ve společnosti značný odpor, převážně kvůli strachu z Čtěte více
  •  
  •  
 • Květoslava Šťastná: Moje práce je mým poslánímJak byste popsala ADP – SANCO s. r. o., které vedete? Svému zařízení se věnuji již od 90. let, od té doby se ale samozřejmě vyvíjelo. Dominantní činností naší společnosti je zdravotní péče. Tu poskytujeme Čtěte více
  •  
  •  
 • Správný odběr a transport vzorků biologického materiáluJak na správný odběr biologického materiálu pro bakteriologická, mykologická, parazitologická a PCR vyšetření? Všechny odběry pro bakteriologické vyšetření by měly být provedeny před zahájením antibiotické léčby. Výtěry či stěry se odebírají do odběrové soupravy Amies. Pro vyšetření RSV nebo Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky prosinec 2018 – březen 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách ve výši úhrad za zkoušky lékařů a zdravotnických pracovníků, o změnách v některých Čtěte více
  •  
  •  
 • Budoucnost efektivní onkologické terapieRozhovor s odborným zástupcem pro genetická vyšetření laboratoře CUBE RNDr. Ing. Bc. Libor Staněk, PCTM Genetice se věnujete celý svůj profesní život. Co vás k tomuto oboru přivedlo a co vás na něm nejvíce zajímá? Čtěte více
  •  
  •  
 • Epidemie spalniček a naše laboratorní zkušenostiPřípadů nákazy spalničkami poslední dobou výrazně přibývá. V loňském roce toto virové onemocnění postihující zejména děti zasáhlo v nebývale vysoké míře celé území Evropy včetně České republiky. Důvodem zvýšeného výskytu spalniček je především nedostatečné vakcinační Čtěte více
  •  
  •  
 • ALEX – krevní test, který určí přes 280 protilátekModerní multiplexová in vitro metoda ALEX (Allergy Explorer) umožňuje stanovit v rámci jednoho vyšetření celkové IgE protilátky a specifické IgE imunoglobiny proti cca 280 rekombinantním a nativním molekulovým komponentám alergenů nebo jejich extraktů, čímž doplňuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Funkční medicína aneb změna přístupuČasto slyšíme, že klasická medicína tak, jak je dnes praktikována, je to nejlepší, co můžeme mít. Ale je tomu skutečně tak? Doopravdy jsou léky řešením epidemie chronických nemocí, které čelíme, s neustále se navyšující incidencí Čtěte více
  •  
  •  
 • Ještě rychlejší identifikace mikroorganismůMALDI-TOF MS je metoda zajišťující rychlou cestu k identifikaci bakterií, kvasinek a plísní z biologického materiálu od lidských pacientů, zvířat a stěrů z prostředí. Dejvická laboratoř CUBE nyní disponuje novým přístrojem MALDI Biotyper Microflex LT SH Smart Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB v Nemocnici Mělník poskytuje nepřetržitý provozLaboratoř Mělník zajišťuje širokou škálu základních i specializovaných biochemických vyšetření. Je součástí sítě laboratoří SYNLAB od roku 2015. Vzorky k testování dodává do laboratoře kromě nemocnice také množství lékařů, neboť se jedná o spádovou laboratoř pro okres Mělník. Plně Čtěte více
  •  
  •  
 • Pracoviště SYNLAB v Ženských domovech se rozrůstáRádi bychom vás informovali, že k našemu stávajícímu odběrovému pracovišti v Ostrovského ulici na Praze 5 přibyla od 7. ledna 2019 nová moderně vybavená statimová laboratoř. Díky tomuto propojení budeme schopni zajistit pro vás a Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky září 2018 – leden 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách v označení odbornosti zdravotnických pracovníků, v seznamech návykových látek nebo registraci léčivých přípravků. Čtěte více
  •  
  •  
 • Pilotní projekt odběrové pracoviště v KošicíchNa košickém sídlišti Nad jazerom se v březnu poprvé otevřely dveře nového odběrového pracoviště, jež je v SYNLABU na Slovensku první vlaštovkou. Výjimečnost spočívá v propojení se statimovou laboratoří. Díky spojení statimového režimu s odběrovou místností se Čtěte více
  •  
  •  
 • Nejen o infekčních nemocech s MUDr. Filipem PrusíkemDejvická laboratoř SYNLAB CUBE, která provádí široké portfolio molekulárních analýz z oblasti lékařské mikrobiologie, parazitologie, virologie a mykologie, má od března 2019 novou posilu. Je jí lékař a  přední specialista v oboru mikrobiologie MUDr. Filip Čtěte více
  •  
  •  
 • Proč je pro nás důležitá patologie?Nová oblast špičkové laboratorní medicíny, ve které se chce společnost SYNLAB také prosadit, a tím uzavřít pomyslný kruh kompletního laboratorního portfolia, je patologie. Co vlastně je patologie? Patologická anatomie neboli patologie je mimořádným a velice Čtěte více
  •  
  •  
 • Lékaři z podolského Ústavu pro péči o matkuNaše laboratoře již pět let spolupracují s Ústavem pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí. Místní lékaři k nám posílají vzorky pro diagnostiku mikrobiologickou, hematologickou a biochemickou. O některých závažných stavech, ke kterým může Čtěte více
  •  
  •  
 • HPV diagnostika nádorů hlavy a krkuVýznamným původcem těchto onemocnění jsou HPV infekce. V evropských zemích představují čtvrtý nejčastější typ nádoru. Počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil o více než 11 %, u žen dokonce o téměř Čtěte více
  •  
  •  
 • Jaké služby nabízí SYNLAB AustriaSpolečnost SYNLAB Austria byla založena v roce 1987 jako IMCL, Institut für Medizinische und Chemische Labordiagnostik, později přešla pod skupinu FutureLab. Před osmi lety se stala členem skupiny SYNLAB. Rakousko má vysoce rozvinutý systém veřejného Čtěte více
  •  
  •  
 • Kde je vůle, je i cestaTéměř sedmnáct let se Kateřina Bílly Danyšová pohybuje v oblasti zdravotní péče. Vedla úspěšnou síť lékáren a působila také na manažerských postech u významných českých i globálních hráčů ve zdravotnictví v České republice. Na počátku Čtěte více
  •  
  •  
 • Kostní metabolismusKosti plní v lidském těle tři základní funkce – jsou mechanickou oporou pro svaly a vytváří prostor pro kostní dřeň, jsou zásobárnou kalcia a fosfátů, čímž zcela zásadním způsobem ovlivňují jejich metabolismus, a zároveň se Čtěte více
  •  
  •  
 • Parvovirus B19: klinické projevy a laboratorní diagnostikaParvovirus B19 je jediný zástupce čeledi Parvoviridae, který je patogenní striktně pouze pro člověka. Na rozdíl od mnoha jiných virových infekcí se projevy onemocnění u infekce parvovirem B19 značně liší v závislosti na imunologickém a Čtěte více
  •  
  •  
 • PreanalytikaPreanalytickou fází v laboratorním vyšetření myslíme soubor všech postupů, kterými projde vzorek biologického materiálu od doby, kdy je analýza požadována, do chvíle, kdy je vzorek zpracován. Celý tento proces zahrnuje dobu před odběrem biologického materiálu, Čtěte více
  •  
  •  
 • Sérologie střevních infekcí a reaktivní artritidaInfekce způsobené rody bakterií Yersinia, Campylobacter, Salmonella a Shigella mohou u některých jedinců vyvolat reaktivní artritidu (ReA). Tato neinfekční artritida může vzniknout v intervalu dvou až šesti týdnů po infekci v urogenitálním či gastrointestinálním traktu Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB rozšiřuje služby své moderní laboratoře v ChomutověSpolečnost SYNLAB posiluje svou přítomnost v regionu severních a západních Čech. Své aktivity nově rozšiřuje o další služby laboratoře v Chomutově, jež slouží pro spádovou oblast 3 000 lékařů, praktických i odborných, a více než Čtěte více
  •  
  •  
 • Význam kvantitativního hemoglobinuScreening kolorektálního karcinomu na nádorová onemocnění Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku, především kolorektální karcinom (KRCA), jsou druhým nejčastějším zhoubným nádorem v Evropě, stejně jako druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. V České republice Čtěte více
  •  
  •  
 • MUDr. Marek Antoš – rozhovorVystudoval obor všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK. Tři roky pracoval na interním oddělení v Podřipské nemocnici v Roudnice nad Labem, poté se rok věnoval vojenskému zdravotnictví. Následujících dvacet let strávil modernizací lékařských laboratoří Čtěte více
  •  
  •  
 • Paraziti – mýty a skutečnostParaziti a parazitární infekce se v poslední době stali velmi oblíbeným předmětem dezinformací. Zabývají se jimi i seriózně vypadající knihy a internetové články, ve skutečnosti však jde o informace nepřesné, zkreslené, či dokonce zcela vymyšlené. Zejména internetem se s narůstající intenzitou Čtěte více
  •  
  •  
 • Perorální kvasinkové a bakteriální vakcínyVývoj funkčně zdatné imunologické obranyschopnosti závisí značně na vystavení imunitního systému nejrůznějším antigenům vnějšího prostředí včetně mikroorganismů. U mnoha onemocnění se v posledních letech uplatňují stále více mikroorganismy s nízkou patogenitou a dokonce i mikroorganismy Čtěte více
  •  
  •  
 • Refluxní chorobou jícnu trpí každý desátý člověkTypickým příznakem tohoto onemocnění je pálení žáhy, způsobené návratem žaludečních šťáv zpět do jícnu a do úst. Nemocní přitom často netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě Čtěte více
  •  
  •  
 • Alergie je celoživotní problémPoliklinika profesora Řeháka navazuje na tradici rodinných lékařů a ve vybraných oborech nabízí péči předních českých specialistů a lékařských kapacit. Mezi často vyhledávané patří MUDr. Hana Maršálková, která spolu s kolegy vede na této poliklinice Čtěte více
  •  
  •  
 • Chci svou tvorbou udělat život lidí o trošku radostnějšímAby nebyl pro děti odběr krve stresujícím zážitkem, nosí naše sestry na odběrových pracovištích specializujících se na dětské pacienty speciální „veselé zástěrky“. Jejich autorkou je módní a oděvní návrhářka Marie Zelená, autorka projektu Návraty k Čtěte více
  •  
  •  
 • Informovaný souhlas a nesouhlas ve zdravotnictví„Non salus, sed voluntas aegroti suprema lex.“ [Nikoliv prospěch, ale vůle nemocného je (pro lékaře) nejvyšším příkazem.] Ochrana osobnostních práv dnes patří mezi základní a principiální pravidla všech, kdo pracují s lidmi. Ve zdravotnictví o Čtěte více
  •  
  •  
 • LAB v Chomutově sleduje antibiotickou rezistenciChomutovská laboratoř synlab czech zajišťuje kompletní spektrum mikrobiologických vyšetření. Její součástí je také antibiotické středisko, které každý rok zveřejňuje přehledy citlivostí nejčastějších bakterií a je regionálním konzultačním centrem pro antibiotickou terapii. I z toho důvodu Čtěte více
  •  
  •  
 • Laboratorní vyšetření funkce ledvinChronické renální selhání je onemocnění ohrožující život, u kterého je nutné, aby se přirozená funkce ledvin nahradila dialýzou nebo transplantací. V mnoha evropských zemích se uskutečnily screeningové studie, jež dokazují, že přibližně 10 % populace Čtěte více
  •  
  •  
 • Očkování v ordinaci praktického lékařeOd 1. ledna 2018 vstoupí v platnost změna vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Přináší přitom mnohé novinky. Především nový očkovací kalendář a změnu v termínech očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nového Čtěte více
  •  
  •  
 • Specifika odběrů krve u dětíOdběry krve u dětí jsou v mnoha oblastech specifické. Proto je velmi důležité, aby je prováděly zkušené, empatické a trpělivé odběrové sestry. Zásadní roli hraje také přístup rodiče, kterému dítě důvěřuje a dokáže s jeho Čtěte více
  •  
  •  
 • Chyby a omyly v diagnostice a léčbě anafylaxeAnafylaxe bývá definována jako těžká a život ohrožující generalizovaná nebo systémová hypersenzitivní reakce, která se může objevit v kterémkoliv věku. Potraviny, léky a hmyzí bodnutí jsou nejčastější příčinou potíží, které jsou indukovány antigenním přemostěním specifických Čtěte více
  •  
  •  
 • Plísně kolem nás a alergieV současné době se lékaři ve svých ordinacích občas setkávají s pacienty, kteří mají určité projevy alergií, recidivující záněty horních cest dýchacích nebo jiné nespecifické zdravotní obtíže. Jsou to často lidé, kteří obývají byty či Čtěte více
  •  
  •  
 • Tři nové zákony týkající se zdravotnictvíPodpisem prezidenta republiky vstoupily v platnost tři nové zákony, které se přímo dotýkají zdravotnictví. Jedná se o novelu ošetřující vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, zjednodušení postupů při vydávání lékařských posudků a zákonného oprávnění pro ombudsmana, který Čtěte více
  •  
  •  
 • Základem péče o zdraví je prevenceOrdinace MUDr. Aleše Ducháčka, praktického lékaře společnosti synlab czech, v pražských Střešovicích, patří mezi lidmi vyhledávaná pracoviště. Mimo jiné díky důrazu na preventivní péči. V úzké spolupráci s laboratořemi synlab pacienti rychle a spolehlivě získávají Čtěte více
  •  
  •  
 • Využívat synergií v odborné oblasti lab. technologiíSynlab slovakia čerpá zkušenosti z dlouhodobé spolupráce s velkými špičkovými nemocnicemi a spolupracujícími lékaři na Slovensku, z jejichž prostředí vyrostl a postupně rozšířil své služby také k praktickým a specializovaným lékařům. Dnes patří s přibližně Čtěte více
  •  
  •  
 • Novinky v legislativě aneb na co si dát pozorZaznamenali jste zákonnou změnu podmínek získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře? V pondělí 6. 3. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 67/2017 Sb. zákon, kterým se Čtěte více
  •  
  •  
 • Referát z Národního kongresu ČSTHKongres se koná ob rok a byl v pořadí již šestý, a to za spoluúčasti řady farmaceutických firem. Zahájil jej profesor Jan Kvasnička, předseda ČSTH, v hotelu Clarion v Praze. Prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., Čtěte více
  •  
  •  
 • Trombofilní stavy v gynekologii a porodnictvíTrombofilní stav neboli trombofilie je porucha hemostázy, při které následně dochází ke krevnímu srážení a trombotizaci. Trombofilie může být získaná nebo vrozená. Zvýšené riziko trombózy pozorujeme u pooperačních stavů, malignit, dlouhodobé imobilizace, myeloproliferativního onemocnění, autoimunitního Čtěte více
  •  
  •  
 • Lab. vyšetření – základ úspěšné léčby rakoviny prostatyKarcinom prostaty se stal v posledních letech faktickým strašákem mužů. Zatímco dříve se týkal spíše mužů nad 50 let věku, stále častěji se lékaři ve svých ordinacích setkávají s indikací tohoto vážného onemocnění u mužů Čtěte více
  •  
  •  
 • Monoklonální gamapatie – diagnostikaMonoklonální gamapatie jsou heterogenní skupinou onemocnění vyznačující se proliferací jednoho klonu diferencovaných B-lymfocytů produkujících homogenní imunoglobulin. Již v roce 1847 britský lékař Henry Bence Jones popsal zvláštní protein v moči pacientů trpících kostní nemocí. Identifikoval Čtěte více
  •  
  •  
 • Pozor na změny v zákonechI poslední čtvrtletí uplynulého roku přineslo nejednu změnu v české legislativě, mnohé z nich se přitom dotýkají i práce lékařů či zdravotnického personálu. Jaké jsou hlavní legislativní změny? Na co si dát pozor, a co Čtěte více
  •  
  •