Začátek roku byl pro SYNLAB v médiích úspěšný – naši odborníci měli možnost se zapojit do typických zimních témat jako je otužování a Suchý únor. Mimo to ale poukázali na prevenci a vysvětlili důležitost preventivních vyšetření. Celorepublikový průzkum od agentury Ipsos potvrdil obavy lidí v otázce prevence. Téměř 50 % Čechů totiž přiznalo, že neví, na co mají v rámci zdravotního pojištění nárok. Důraz jsme tedy kladli na edukaci široké veřejnosti o dostupných možnostech prevence. Přečtěte si níže, v jakých médiích se objevovali odborníci ze SYNLAB v lednu a únoru.
PREVENCE RAKOVINY PROSTATY
S novým rokem RNDr. Libor Staněk a MUDr. Marek Antoš poukázali na vysoký nárůst počtu pacientů s rakovinou prostaty a varovali pánské čtenáře o důležitosti prevence a rizicích zanedbané prevence. Ač rakovina prostaty rezonuje médii primárně v listopadu, článek nejen o nemoci samotné, ale také o PSA testech ovládl půlstranu v regionálních výtiscích deníku Právo.
O OTUŽOVÁNÍ
Otužování je každou zimou stále větším trendem. Na jeho fyzické i psychické benefity pro lidské tělo poukazovala MUDr. Jarmila Bečvářová na webu Florence.cz. Dále také popsala, jak správně s otužováním začít a na co si dát pozor, abychom se mohli těšit z výsledků a nepřidělali si pouze zdravotní problémy.
ZPRÁVA O VÝSLEDCÍCH PRŮZKUMU BODOVALA
Hlavním tématem, na které jsme se od začátku roku zaměřovali, byla prevence jako taková, ale naším velkým tématem byly preventivní prohlídky. Z celorepublikového průzkumu, které si SYNLAB nechal zpracovat v aplikaci Instant research od společnosti Ipsos, vyplynulo mnoho zajímavých dat o vztahu Čechů k prevenci. Téměř 50 % dotázaných totiž přiznalo, že neví, na jaká preventivní vyšetření má v rámci zdravotního pojištění nárok a kam pravidelně docházet. Na tiskové zprávě se podílelo mnoho odborníků – za SYNLAB promluvila MUDr. Kateřina Pinterová, MUDr. Gabriela Valtrová, RNDr. Libor Staněk a MUDr. Eva Sedláčková a citací přispěl i spolupracující lékař MUDr. Rodion Schwarz.
Velký článek zpracoval především server Seznamzpravy.cz a web Tn.nova.cz. Díky těmto článkům navštívilo Kalkulačku preventivních vyšetření na webu Zdravinaroda.cz přes 20 tisíc lidí. Dále si o prevenci mohli lidé přečíst na webech 21.stoleti.cz, Kondice.cz či zena.in.cz a také i v regionálních výtiscích týdeníku 5 plus 2.
SUCHÝ ÚNOR
Suchý únor je již několik let zasvěcený abstinenci a prevenci zdraví jater. Měsíční pauza od alkoholu je pro mnohé výzva, ale pro udržení si správné funkčnosti tohoto orgánu bohužel nestačí. Nutnost pravidelné péče a hlídání si míry konzumace alkoholu vysvětlovala MUDr. Kateřina Pinterová, MUDr. Vít Nádvorník a také MUDr. Ladislav Krajči, CSc. Mimo jiné se také zaměřili na důležitost prevence a zdravého fungování ledvin. Ty spolu s játry zastávají v lidském těle velmi důležité funkce a jejich poškození bývají nevratná. O cirhóze jater a o onemocnění ledvin z pohledu našich odborníků jste měli možnost se dočíst na epochaplus.cz či na webu odborného časopisu Florance.cz. MUDr. Kateřina Pinterová navíc v článku na webu Vlasta.cz vyvrátila častý mýtus: „Nepiju alkohol, choroba jater se mě netýká.“
Na konci roka 2022 sme upriamili pozornosť na zvýšenie povedomia o základnej prevencii v oblasti zdravého cholesterolu a zdravej prostaty. Našim cieľom bolo šíriť informácie o jednotlivých ochoreniach a možných spôsoboch spoľahlivého testovania, ktoré včas detegujú ochorenie či prípadné riziká spojené s ochorením. V téme cholesterolu sme sa rozhodli pokračovať aj počas prvých dvoch mesiacov roku 2023, kedy sviatočné maškrtenie môže privolať nežiadúce problémy.
DOBRÝ A ZLÝ CHOLESTEROL
Mnoho ľudí vo všeobecnosti vníma cholesterol ako negatívny pojem a len málokto dokáže rozlíšiť rozdiel medzi jeho dobrou (LDL cholesterol) a zlou (HDL cholesterol) formou. Pre Magazín zdravia sme zhrnuli hlavný význam cholesterolu v tele, jeho formy a spôsoby, ako si udržať zdravú hladinu v tele. Svojimi odbornými vyjadreniami do magazínu prispela aj MUDr. Daša Kelényová z laboratória SYNLAB. Upresnila úlohu cholesterolu v tele, jeho prejavy a rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom. Čitatelia tak mohli porozumieť tomu, čo sa deje s telom v prípade, že dochádza k prebytku HDL cholesterolu.
S cieľom šíriť informácie o prevencii sme sa objavili aj na stránkach Slovenka ZDRAVIE RODINY, kde MUDr. Kelényová podobne vysvetlila zdravotné riziká, na ktoré vplýva cholesterol. Čitateľom súčasne vysvetlila, ako získať informácie o svojom lipidovom profile a aké vekové kategórie patria do ohrozenej skupiny. Vysoká hladina cholesterolu sa totiž netýka iba vyššej vekovej skupiny. Pre čitateľov sme zverejnili dáta z laboratória SYNLAB, kde v rokoch 2019–2022 vyšetrili hladinu cholesterolu 680 tisíc obyvateľom Slovenska.
V prílohe denníka SME s názvom Zdravie a relax sme tak upozornili na fakt, že cholesterol netrápi iba starších ľudí. Prieskum odhalil, že zvýšenou hladinou cholesterolu trpí 21 % ľudí vo veku 20 rokov a 34 % ľudí pri veku 30 rokov. Aj preto MUDr. Kelényová upozorňuje na podstatu testovania cholesterolu, ktoré by malo patriť medzi základné preventívne vyšetrenia človeka.
Markéta Jáchymová, MBA
Marketing Manager