V rámci preventivního programu ZDRAVÍ NÁRODA, kterým se snažíme předat veřejnosti informace, jak se bránit proti závažným nemocím, proběhla v dubnu tradiční osvětová kampaň. Tentokrát pod názvem „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“.
Cílem bylo upozornit veřejnost na závažnost onemocnění, důležitost prevence a nutnost včasného odhalení cukrovky. V průběhu kampaně jsme podpořili zájem Čechů o jejich zdraví akční nabídkou vybraných laboratorních testů. Na e-shopu SYNLAB či na našich odběrových pracovištích si mohli zakoupit testy zjišťující „Riziko cukrovky“, hladiny vitamínu D a železa za zvýhodněnou cenu 99 Kč.
Pro vybrané novináře jsme uspořádali presstrip do naší největší laboratoře v Praze a pro další medializaci jsme ve spolupráci s odborníky vypracovali rozsáhlou tiskovou zprávu, která se prostřednictvím printu a onlinu dostala ke čtenářům.
Diabetes mellitus 2. typu neboli cukrovka je jedním z nejzávažnějších civilizačních onemocnění. Lidí s tímto onemocněním každoročně přibývá, a to i v mladším věku. Čím dál tím častěji se navíc objevuje i u obézních dětí. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl a také pravidelné vyšetření hladiny cukru v krvi, která je normální do 5,6 mmol/l. Analýza interních dat laboratoří SYNLAB za loňský rok uvádí, že u laboratorního vyšetření zjišťujícího hladinu cukru v krvi na lačno bylo téměř 35 % výsledků za optimální hranicí. Jedná se o osoby, které jsou v riziku rozvoje cukrovky nebo se s cukrovkou již léčí.
Diabetiků na celém světě výrazně přibývá. V České republice se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků.
Nárůst počtu tohoto vyšetření byl oproti roku 2019 o 24 %. Nejvíce testovaných lidí v laboratořích SYNLAB je ve věku 70–89 let a jedná se o více než třetinu (37,5 %) z celkového počtu provedených testů za rok 2022. Více než polovina výsledků v této věkové kategorii byla navíc v rizikových hodnotách, na Slovensku ale SYNLAB naměřil o 20 % méně, i když se jednalo o nižší počet provedených testů.
V ČEM JE DIABETES 2. TYPU NEBEZPEČNÝ?
Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické metabolické onemocnění, které je komplexní poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. „Diabetes od samého začátku postupně poškozuje velké a malé tepny, tepénky a vlásečnice, což v průběhu několika let vede k poruše funkce prakticky všech důležitých orgánů a imunitního systému,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Krajči, specialista z ambulance SYNLAB, a dodává, že cukrovka je chorobou projevující se na začátku skrytě, pouze zvýšenou hladinou cukru v krvi (nad 6,9 mmol/l), která se pozvolna zvyšuje a v pozdní fázi pak přichází další projevy – porucha funkce ledvin, poškození zraku, neurologické komplikace, syndrom diabetické nohy a dále rozvoj aterosklerózy se všemi důsledky. Současně se jedná o jedno z nejzávažnějších civilizačních onemocnění, které je často spojeno s obezitou, hypertenzí (dlouhodobě zvýšeným krevním tlakem), zvýšenou hladinou cholesterolu a dnou. Postihuje především osoby ve středním a starším věku, nevyhýbá se však už ani mladším pacientům či obézním dětem.
Cukrovka 1. typu je onemocněním vrozeným a objevuje se často již v kojeneckém věku. Naopak cukrovka 2. typu je onemocněním získaným, které si v průběhu života vypěstujeme nevhodným způsobem života, jako jsou nezdravé stravovací návyky spojené s přejídáním, nedostatek pohybu a dlouhodobý stres. Ten sice přímo nenavodí vznik diabetu, ale průběh onemocnění vždy zhoršuje. „V době covidové epidemie, kdy měli lidé omezený pohyb, byl zaznamenán nárůst obezity nejen v dětské, ale i dospělé populaci v ČR. Nedostupnost kvalitních a levných potravin v současné době a stres se také jistě negativně projeví na lidském zdraví,“ varuje MUDr. Krajči.
Onemocnění se obvykle projevuje postupně. „Mnoho lidí může mít příznaky, které jsou velmi mírné nebo je mít nemusí vůbec. Mezi časné projevy patří časté močení, žízeň a únava. Kromě toho mohou mít lidé problémy s hojením ran či zhoršené vidění. Mezi pozdní příznaky patří necitlivost či brnění v nohách a rukou,“ popisuje MUDr. Krajči. Cukrovka 2. typu začíná plíživě, a proto je dlouho bezpříznaková. U většiny pacientů navíc dochází k diagnostice náhodně během rutinního vyšetření krve či moči u praktického lékaře.
Pokud se diabetes nepodchytí včas a nezahájí se řádná léčba, mohou se objevit závažné zdravotní komplikace. „Jedná se například o kardiovaskulární onemocnění, jako je infarkt či cévní mozková příhoda, dále oční komplikace vedoucí i ke slepotě, poškození a selhání ledvin, poškození nervů, opakované infekce z důvodu snížené obranyschopnosti těla nebo zhoršení sexuálních funkcí,“ doplňuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař spolupracující s laboratoří SYNLAB.
ONEMOCNĚNÍ MŮŽE ZBYTEČNÉ KOMPLIKOVAT ŽIVOT
Diabetici 2. typu jsou závislí na pravidelné kontrole aktuální hladiny cukru v krvi, takzvané glykémii. Hlavním léčebným opatřením je zvýšení tělesné aktivity s přihlédnutím k fyzickým a zdravotním možnostem pacienta. V případě nadváhy je nutná dieta – obvykle zahrnuje snížení příjmu sacharidů, a naopak zvýšení příjmu vlákniny a bílkovin. Vhodné je poradit se s diabetologem, diabetologickou sestrou či výživovým poradcem, kteří diabetikům pomohou nastavit optimální jídelníček a zavést správné stravovací návyky. Ty by měl jako prevenci onemocnění dodržovat každý, nejen diabetici. Pokud je to třeba, berou pacienti předepsané léky a při nedostačující léčbě se přidává pravidelná aplikace inzulinu v injekcích. Je také dokázáno, že dostatečná hladina vitaminu D (tedy pro většinu populace jeho suplementace) je prevencí vzniku diabetu 1. i 2. typu. Dále má ochranný účinek na beta buňky slinivky břišní, které produkují inzulín a pravděpodobně také zvyšuje účinek inzulinu na buňky.
„Diabetici mohou provádět běžné denní aktivity jako každý jiný člověk, samozřejmě za předpokladu, že dodržují nastavené zdravé návyky a doporučení lékaře. Onemocnění pak probíhá bez jakýchkoliv příznaků. I přesto je ale vhodnější snažit se předejít rozvoji onemocnění a vštěpovat již malým dětem zásady zdravého stravování a zařadit do jejich života dostatek pohybu,“ vysvětluje MUDr. Krajči. Každodenní hlídání hladiny cukru v krvi a snaha o navyknutí si na zdravý životní styl může být frustrující pro nového diabetika, zvláště pokud do diagnózy onemocnění byl jeho život úplně jiný. Je proto potřeba o své zdraví pečovat. Lidé se tak mohou těmto faktorům znepříjemňujícím každodenní život zcela vyhnout.
OBDOBÍ PREDIABETU MŮŽE BÝT NADĚJÍ PRO ODDÁLENÍ NÁSTUPŮ PROJEVŮ DIABETU 2. TYPU
Cukrovka 2. typu je získané onemocnění, které začíná bezpříznakovou fází prediabetu, kdy se jen občas objeví zvýšená hladina krevního cukru na lačno v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Pokud se toto období neodhalí včas, po několika letech přejde prediabetes do diabetu 2. typu, a to kvůli dlouhodobě zvyšujícím se hodnotám hladiny glykémie (nad 6,9 mmol/l). Zabránit onemocnění lze naprosto radikální změnou životní stylu, a to doživotně. Tito pacienti na rozdíl od diabetiků 1. typu na pravidelném podávání inzulinu závislí na začátku nejsou. Stav prediabetu může trvat léta a je těžké jej odhalit bez vyšetření hladiny krevního cukru na lačno nebo dalších doplňujících laboratorních testů (glykovaný hemoglobin, C peptid, případně glukózový toleranční test). Jeho častější výskyt je především u obézních dětí i dospělých – statistiky ukazují, že přes 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo obezitu. Včasné odhalení prediabetu ale znamená, že lze onemocnění v této fázi dostat do remise (hodnoty glykémie na lačno budou dlouhodobě do 5,6 mmol/l) pomocí výše uvedených opatření, jako je změna stravovacích návyků a životního stylu, a tím příznivě ovlivnit a oddálit nástup diabetu 2. typu. „Část populace s prediabetem má dědičnou polygenní dispozici k cukrovce, která pokud je u pacienta přítomná, spolu s tzv. získanou dědičností neboli špatným životním stylem s nezdravými stravovacími a pohybovými návyky v rodině již od dětství, zpravidla končí rozvojem diabetu 2. typu,“ specifikuje MUDr. Krajči.
Vhodnou prevencí a zároveň léčbou již objeveného prediabetu je úprava životosprávy – pravidelný pohyb, vyvážená pestrá strava s omezením jednoduchých cukrů a u pacientů s nadváhou úprava hmotnosti, dále také duševní hygiena a dostatek spánku. „Především pro lidi s nadváhou či obezitou je taktéž doporučováno pravidelné testování hladiny cukru v krvi. Jeho i občasně lehce zvýšené hodnoty mohou být varovným ukazatelem možného rizika vzniku diabetu,“ dodává MUDr. Krajči. V rámci osvětové kampaně „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“ programu Zdraví národa byly po celý měsíc duben na e-shopu SYNLAB či bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB testy „Riziko cukrovky“ a hladiny vitamínu D za zvýhodněné ceny 99 Kč.
V rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře mají pacienti nárok na vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi v 18, 30 a 40 letech, poté každé dva roky. Více informací o diabetu a přehledný seznam vyšetření, na která má člověk individuálně nárok, lze zjistit pomocí kalkulačky na webu zdravinaroda.cz.
Výsledky testu na hodnoty cukru v krvi (glykémie)
Zdravý pacient do 5,6 mmol/l
Prediabetes 5,6–6,9 mmol/l
Diabetes 2. typu nad 6,9 mmol/l