Listopad jako měsíc prevence rakoviny prostaty? V SYNLABu jsme se edukaci kolem tohoto palčivého tématu rozhodli věnovat raději celý podzim. Jak totiž vyšlo najevo v našem průzkumu, přes 60 % mužů neví, že rozvoji rakoviny prostaty mohou předcházet testem krve. Ve spolupráci s našimi odborníky a novináři jsme je proto intenzivně zásobovali informacemi o tom, co je PSA, jak vyšetření probíhá a od jakého věku je dobré ho pravidelně podstupovat. Nezanevřeli jsme ale ani na další důležitou osvětu. Přečtěte si, s čím vším jsme se v médiích objevili tentokrát.
Kolem onemocnění rakovinou prostaty koluje mnoho nebezpečných pověr. Jednou z nich je například ta, že pokud člověk necítí žádné příznaky, nemůže být nemocný. Někdo dokonce považuje prevenci za zbytečnou, protože si myslí, že rakovina není léčitelná. Pan doktor Libor Staněk z laboratoře CUBE se v průběhu podzimu rozhodl tyto mýty bořit. To, že se rakovina prostaty může dlouho skrývat bez jakýchkoliv vnějších projevů a její časný záchyt zvyšuje šanci na úplné vyléčení, již ví čtenáři internetového magazínu vitalia.cz, časopisu Zdraví, zpravodajského portálu cnn.iprima.cz nebo posluchači Českého rozhlasu.
Jak jsme zjistili v našem průzkumu realizovaném agenturou Ipsos, většina Čechů neví, že prevenci rakoviny prostaty je možné podstoupit prostřednictvím krevního testu. Přes 70 % z nich by přitom tuto možnost preferovalo oproti rektálnímu vyšetření u lékaře. Na velký potenciál edukace kolem možnosti podstoupení vyšetření PSA upozornila v tiskové zprávě generální ředitelka společnosti Kateřina Bílly Danyšová. Informace převzala a šířila zdravotnická média, jako je Zdravotnictví a medicína nebo portál našezdravotnictví.cz, ale také lifestylový web proženy.cz nebo regionální Deníky VLM.
Proč se některým lidem spouští krvácení z nosu a že se může jednat nejen o problém spojený s nachlazením, ale i některými vážnějšími nemocemi, sdělila v říjnu čtenářům portálu deník.cz MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře v Brně. V listopadu se pak Hospodářským novinám vyjádřila k dotazům týkajícím se onemocnění jater. Osvětlila, zda má smysl užívat na podporu jejich funkce přípravky z ostropestřce a jakým způsobem je možné stav svých jater prověřit.
Podzim a zima jsou ideálním obdobím pro absolvování alergologických testů. Jak se na návštěvu alergologa připravit, pokud tam jdeme poprvé? Na co všechno se bude lékař ptát a jaké testy bude provádět, přiblížily v rozsáhlém materiálu čtenářům portálu vitalia.cz nebo lifestylenews.cz alergoložky a imunoložky Karolina Vávrová a Radka Šedivá z naší pražské ambulance. Ta pak také prostřednictvím webu maminka.cz připomněla rodičům, co jsou zkřížené alergie a jaký test je dokáže odhalit.
Biochemika Marka Antoše z laboratoře Jankovcova si do jednoho z listopadových dílů pořadu Poradna pozvali moderátoři Českého rozhlasu Dvojka. V půlhodinovém živém rozhovoru si povídali o tom, proč v zimě trpíme nedostatkem „déčka“ a z jakých zdrojů ho máme tělu ideálně dodávat. Interview si můžete pustit ze záznamu v archivu Českého rozhlasu.
Za moderní způsob života a nezdravý životní styl platíme vysokou daň. Jaké návyky je třeba změnit, abychom se nestali jednou z obětí nemocí z blahobytu? Nejen to osvětlila prostřednictvím říjnového vydání Deníku Zdraví MUDr. Václava Lorencová z laboratoře České Budějovice. V listopadu na ni pak ve spolupráci s online magazínem světženy.cz navázala lékařka Kateřina Pinterová. Čtenářky upozornila, že cukrovku, která je rovněž civilizačním onemocnění, je pro zpomalení, či úplné zastavení nutné odhalit ve fázi prediabetu.
Keď sa sezóna alergií končí, prichádza ideálne obdobie na testovanie akýchkoľvek alergénov. Aj z tohto dôvodu sme sa v médiách posledné tri mesiace aktívne venovali téme alergií, intolerancií a ich testovaniu. Okrem toho sme spoločne s MUDr. Dášou Kelényovou upozorňovali na strašiaka menom cholesterol. Našich odborníkov však bolo aj počuť v Talkshow s Didianou na rádiu Vlna.
Nosnú tému tejto jesene – alergie – sme odštartovali septembrovým rozhovorom našich dvoch odborníčok, MUDr. Veroniky Mundokovej Csibovej a RNDr. Marcely Popovňákovej, v Talkshow na Vlne s Didianou. Poslucháčom rádia Vlna vysvetlili rozdiel medzi alergiou a intoleranciou, upozornili na ich možné prejavy, a zároveň apelovali na včasnú diagnostiku, ktorá môže každého z nás ochrániť pred komplikáciami.
S témou alergií sme pokračovali aj v októbri, kedy sme v rámci spolupráce s Tlačovou agentúrou Slovenska pripravili sériu príspevkov o alergiách i intoleranciách. Dokopy sa o nás zmienilo viac ako 20 onlinových médií, medzi všetkými napríklad čas.sk, teraz.sk či topky.sk. Pre ich čitateľov naša imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová vysvetlila okrem rozdielu medzi alergiou a intoleranciou aj to, že prejavom potravinovej intolerancie môže byť napríklad aj bolesť hlavy, únava či psychické problémy. O intoleranciách a alergiách písal aj portál Aktuality či známy zoznam.sk.
Počas jesene sme sa však zamerali aj na hrozbu, o ktorej počul už každý z nás – cholesterol. Doktorka Dáša Kelényová upozorňovala nielen na jeho vysokú hladinu, ktorá sa objavuje najčastejšie, ale aj na nízku hladinu cholesterolu, ktorá taktiež môže spôsobiť vážne problémy. Téme cholesterolu sa venoval portál zdravie.pluska.sk, ale napríklad aj svetevity.sk. V rovnakej téme sme pokračovali aj v mesiaci november s portálom femme.sk, ktorý svojich čitateľov spoločne s citáciami doktorky Kelényovej upovedomil o príčinách vzniku vysokého cholesterolu a poskytol niekoľko tipov, ako dbať o svoje zdravie a hladinu cholesterolu.
Keďže nosnou témou tejto jesene boli alergie, mesiac november sme ukončili výstupom v pluska.sk zameraným práve na túto tému. Online článok upozorňoval na stúpajúci počet prípadov potravinovej intolerancie, ktorý podľa našich odborníčok môže byť spôsobený množstvom konzervačných látok v potrave.
Markéta Jáchymová, MBA
Marketing manager CZ & SK