Koncem jara a v létě se SYNLAB naplno věnoval osvětě o prevenci zdravotních problémů spojených právě s nejteplejším ročním obdobím. V časopisech, na rozličných webech i na vlnách rozhlasu se jména našich odborníků objevovala v souvislosti s vitamínem D, prevencí nemocí přenášených klíšťaty, vysokým cholesterolem, sezónními alergiemi i cestovní medicínou. Došlo ale také na nadčasová témata, která s létem mnoho společného nemají. Přečtěte si, s čím vším se média obracela na SYNLAB a jeho experty od května do srpna.
Ještě před samotným začátkem léta MUDr. Radka Šedivá v rozhovoru pro server lidovky.cz podrobně popsala problematiku sezónních alergií. Neopomněla upozornit ani na alergie zkřížené, tedy situaci, kdy protilátky, které si tělo vytvoří na jeden alergen, reagují i na alergen jiný na základě jejich strukturální podobnosti.
Léto a teplé počasí poskytuje ideální možnost k načerpání vitamínu D ze slunečního svitu. MUDr. Andrea Kačenková přijala v červenci pozvání do pořadu Zdravíčko na vlnách Českého rozhlasu Budějovice, kde posluchačům vysvětlila, že tato schopnost těla se s přibývajícím věkem výrazně snižuje. Také je upozornila, že nedostatek vitamínu D není dobré podceňovat, protože se v dlouhodobém horizontu může podílet i na vzniku vážných onemocnění. Záznam relace je dostupný i ve formě podcastu.
Žilní trombózy hrozí všem, a to například i při dlouhé cestě na letní dovolenou. U někoho je příčina dědičná, což lze zjistit ze vzorku krve, jak čtenářům osvětlila v článku na serveru iDnes.cz MUDr. Kateřina Pinterová. Zároveň je varovala, že riziko trombózy zvyšuje také dlouhodobé stání nebo popocházení, a to třeba ve frontách na odbavení na letišti. MUDr. Vít Nádvorník v měsíčníku Deník Zdraví čtenářům připomněl, aby během příprav na dovolenou mysleli na vhodná očkování. Dodal, že by cestovatelé na vakcínu neměli zapomenout ani v případě last minute zájezdů, protože i když si tělo nedokáže za tak krátkou dobu vytvořit ideální hladinu protilátek, je i takové očkování výrazně lepší než žádné.
Web Prima CNN se v červnu ve spolupráci s MUDr. Markem Antošem věnoval tématu vysokého cholesterolu. V rozhovoru pan doktor čtenáře varoval, že ačkoliv je lidské tělo zvyklé hladovět, dnešní doba přeje nestřídmému přejídání. Proto je nejsnazší cestou k nápravě vysokého cholesterolu snížení energetického příjmu a změna jídelníčku na zdravější. Vysokým cholesterolem se zabývala i televize Nova. V článku na jejích webových stránkách MUDr. Kateřina Pinterová radí, že ke snížení jeho vysoké hladiny stačí třeba jen půlhodina pohybové aktivity denně. Obě napadají nervový systém, přesto jsou ale jiné. RNDr. Aneta Medonosová čtenářům serveru iDnes.cz podrobně popsala, jaké jsou rozdíly mezi klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou. Kladla důraz na to, že včasné rozpoznání možných příznaků a s tím související návštěva lékaře urychlí a zjednoduší následnou léčbu těchto nemocí. Jsou tu ale i problémy, které s létem přímo nesouvisí a mohou potrápit kdykoli během roku. MUDr. Kateřina Pinterová čtenářům magazínu 100+1 Zázraky medicíny připomněla, že nemocná játra zpravidla nebolí, a proto je krevní test jediný způsob, jak předejít případným vážným problémům. Popsala jim mimo jiné i to, co takové testy obnáší 16 pro pacienta i laboratorního pracovníka. V autorském sloupku pro čtenáře tištěných Lidových novin pak MUDr. Marek Antoš vysvětlil specifika refluxní poruchy. Varoval, že si na ni často zadělávají lidé sami špatnou životosprávou.
I koronavirus o sobě dal v létě znovu vědět a novináři se na nás opět obraceli s poptávkou vyjádření k tomu, jak to bude s jeho diagnostikou. Ekonomickému týdeníku Hrot to popsala generální ředitelka synlab czech a synlab slovakia Kateřina Bílly Danyšová. Čtenáře ubezpečila, že SYNLAB je na případnou novou vlnu připravený a odběrová pracoviště sloužící výhradně pro vyšetření onemocnění covid-19 jsou schopná znovu otevřít v horizontu týdnů.
Markéta Jáchymová, MBA