OSVĚTOVÁ KAMPAŇ NA PODPORU PREVENCE RAKOVINY PROSTATY
V rámci edukačního programu ZDRAVÍ NÁRODA, kterým se snažíme předat veřejnosti informace o významu laboratorní diagnostiky v prevenci závažných onemocnění, jsme v říjnu uspořádali další tradiční osvětovou kampaň. Tentokrát jsme se pod názvem „PROSTATISTIKA – víte, že zdraví prostaty lze ověřit testem krve?“ zaměřili na prevenci rakoviny prostaty a podstatu včasného odhalení tohoto onemocnění.
Podle průzkumu, který pro SYNLAB realizovala společnost Ipsos, více než polovina mužů v Česku neví, že prevenci rakoviny prostaty je možné podstoupit z vyšetření krve. Preventivní (screeningový) krevní test PSA, prostatického specifického antigenu, dle nasbíraných dat prozatím podstoupilo pouze 16 % Čechů. Více než 70 % respondentů průzkumu by přitom tuto možnost preferovalo oproti prevenci ve formě rektálního vyšetření u lékaře. Hlavním úkolem naší kampaně tak bylo šíření informace o možnosti podstoupení základní prevence rakoviny prostaty z krve. Zvýšení tohoto povědomí považujeme za cestu k nárůstu zájmu mužů o své zdraví a docílení snížení úmrtnosti na toto závažné onemocnění v populaci. Z „Prostatistiky“ mimo jiné vyplynulo také to, že muži nejčastěji podstupují vyšetření PSA v listopadu, tedy v období, kdy tradičně probíhají osvětové kampaně, jako je Movember. Zájem o vyšetření je v jedenáctém měsíci v roce až 2,5krát vyšší než v ostatních měsících a každým rokem se zvyšuje. „Jsme velmi rádi, že si muži na prevenci rakoviny prostaty začínají díky listopadovým kampaním zvykat a jejich zájem o vlastní zdraví se zvyšuje. Zároveň bychom se ale rádi zasadili o to, aby muži na své zdraví mysleli po celý rok a zdravotní prevence se pro ně stala prioritou nezávisle na sezóně,“ říká Kateřina Bílly Danyšová, ředitelka společnosti synlab czech a synlab slovakia. I proto jsme letos posunuli kampaň Zdraví národa k prevenci rakoviny prostaty z listopadu na říjen. Zájemci z řad samoplátců mohli přijít do kteréhokoliv odběrového pracoviště, kterých máme po celé České republice přes 80, a o vyšetření PSA požádat za poplatek 99 Kč. Vyšetření bylo možné objednat i na e-shopu www.eshop-synlab.cz.
AKTUÁLNĚ V TÉMATU
Prostatistika SYNLAB: Každý desátý test PSA se pohybuje na hraně referenčních mezí. Zájem Čechů o vyšetření stoupá
Dle interních dat společnosti synlab czech s.r.o. se každé desáté vyšetření hladiny PSA u mužů nad 50 let pohybuje na hraně, nebo za hranou referenčních mezí. U věkové kategorie 30–50 let vykazují hraniční hodnoty PSA necelá 4 % testů. PSA neboli prostatický specifický antigen je indikátorem onemocnění prostaty a využívá se převážně v souvislosti s prevencí rakoviny. Ročně těchto vyšetření v SYNLABu provedou desítky tisíc a zájem o ně meziročně narůstá.
Z interních dat společnosti SYNLAB nazvaných „Prostatistika“ vyšlo najevo, že zvýšenou hladinu PSA zaznamenávají u každého desátého testu provedeného v kategorii mužů nad 50 let. Ti jsou vzhledem k častým záchytům onemocnění rakovinou prostaty obecně považováni za ohroženou skupinu. Pozitivních testů je u nich téměř třikrát víc než u mužů v kategorii 30–50 let. Ani u těch ale nejsou zvýšené hladiny výjimkou. V SYNLABu je v roce 2022 naměřili průměrně ve 4 % případů.
Zvýšenou hladinou PSA se rozumí u věkové kategorie 50+ hodnoty nad 3,5 μg/l, u mladších mužů v rozmezí věku 30–50 let nad 2,5 μg/l. Referenční meze se uvádí v jednotkách mikrogram na litr, které se používají k vyjádření koncentrace určitých látek v kapalinách. Výsledky vyšetření rovné nebo vyšší než je tato referenční mez ale nemusí nutně poukazovat na přítomnost karcinomu. Upozornit mohou také na zánět nebo nezhoubné zvětšení prostaty. „Zvýšená hladina PSA ještě nemusí poukazovat na rakovinu prostaty. Jedná se o vyšetření, které se provádí preventivně jako první indikátor případného problému. Pro potvrzení, či vyvrácení diagnózy při vyšších hladinách PSA je nutné, aby pacient prošel dalšími navazujícími vyšetřeními pod dohledem urologa,“ vysvětluje RNDr. Libor Staněk, genetik z laboratoře SYNLAB.
Celkový objem provedených vyšetření PSA v laboratořích SYNLAB v Česku každý rok narůstá. Zájem o podstoupení této základní prevence onemocnění prostaty se zvyšuje převážně u takzvaných samoplátců, tedy lidí, kteří si na vyšetření dojdou z vlastní iniciativy a na vlastní náklady. Zájem mužů ve věku 30–50 let se v porovnání let 2021 a 2022 téměř zdvojnásobil. Vyšší podíl na samoplátcovských vyšetřeních PSA mají ale muži starší 50 let.
Gabriela Semelová
PR manažerka a tisková mluvčí