Představte prosím čtenářům Nemocnici Milosrdných sester, v čem se lišíte od jiných zdravotnických zařízení?
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze je nestátním zdravotnickým zařízením zřizovaným Kongregací Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Je výjimečná historickou vazbou nemocnice a Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, jenž určuje duchovní rozměr a osobní přístup v péči o nemocné. Máme skutečně unikátní charakter v tom smyslu, že klademe velký důraz na laskavost, vstřícnost a empatii v jednání s pacientem a porozumění jeho duchovním potřebám.
Kam až sahá historie vaší nemocnice?
Hluboko. Podnět k založení Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského dal v polovině 17. století mladý advokát Josef Chauvenel ve francouzském městě Nancy, kde po třicetileté válce vypukla morová epidemie. Na jeho památku byl založen "Dům milosrdenství", jeho sestry začali lidé nazývat milosrdnými a jméno sv. Karla Boromejského přidávali proto, že sochy tohoto světce zdobily průčelí a dvůr domu, kde sestry bydlely. Do Čech přišly boromejky 28. září 1837. Tehdy se vrátily čtyři české sestry z Nancy ve Francii, kde prožily vzdělání a formaci, do Čech na pozvání profesora Aloise Klára, který hledal sestry pro svůj nově zbudovaný ústav slepých v Praze. V roce 1842 začaly boromejky budovat svůj klášter a malou nemocnici ve Vlašské ulici v Praze pod Petřínem. Díky své statečnosti a kvalitě péče získaly mnoho dobrodinců. Jejich služba byla žádaná, působily v řadě dalších zařízení po celé republice. V první polovině 20. století bylo možné boromejky potkat asi na 120 místech, převážně v nemocnicích, u osob pokročilého věku, sirotků, ve školách, u postižených, nevidomých a hluchoněmých, slabomyslných, v nápravných zařízeních pro mladé lidi a ve věznicích. Ve válečných dobách sestry ošetřovaly raněné vojáky v lazaretech.
A dnes?
Dnes jsme jednou ze tří církevních nemocnic v ČR a jedinou církevní nemocnicí s akutní zdravotní péčí. Nabízí kapacitu 190 lůžek, ročně tu provedeme okolo 50 000 vyšetření a 2 000 operací. V současné době poskytujeme ambulantní i lůžkovou péči se zaměřením na onemocnění interní a chirurgické povahy. Vynikající pověsti mezi odborníky i pacienty se těší zdejší pracoviště gastroenterologie s léčbou nemocí zažívacího traktu, Rehabilitační oddělení, zaměřené na léčbu po operacích velkých kloubů či chronické bolesti pohybového aparátu či velmi žádané Oddělení paliativní medicíny s péčí o terminálně nemocné pacienty. Máme v Čechách jediné Dětské a dorostové detoxikační centrum s akutní péčí o pacienty intoxikované návykovými látkami, velké Oddělení následné péče, které se stará o seniorní pacienty s chronickými nemocemi, Chirurgické oddělení, vyhledávané především pro operační léčbu nemocí tlustého střeva, hemoroidů, křečových žil či kýl různého typu, a řadu ambulancí.
Léčily se u vás nějaké významné osobnosti? Jaké?
Bezesporu největším jménem, které je spjato s péčí sester boromejek, je Václav Havel, kterého sestry provázely a staraly se o něho až do posledních dnů. A máme celou řadu známých osobností, které se svěřují do péče naší nemocnice, z důvodů dodržování ochrany osobních údajů se však my sami o nich nezmiňujeme. Někteří naši pacienti jsou ale v médiích uváděni i bez našeho vědomí, v poslední době to byl režisér Václav Vorlíček nebo herečka Jana Šulcová i další.
Chodí vám do nemocnice pomáhat dobrovolníci? S čím vám pomáhají a kolik jich aktuálně dochází?
Ano, pomoc dobrovolníků má v naší nemocnici dlouhou tradici. Individuální dobrovolnictví se týká pacientů, máme nemocničního koordinátora, který spolupracuje s cca 50 dobrovolníky, a ti chodí pacientům zpříjemňovat jejich pobyt v nemocnici četbou, rozhovory, procházkou v nemocniční zahradě a podobně. Druhým typem dobrovolnické činnosti je firemní dobrovolnictví, tady spolupracujeme s portálem Zapojimse.cz, jehož prostřednictvím k nám chodí dobrovolníci z firem pomáhat především do technického provozu nemocnice, třeba v nemocničních zahradách.
Jaké veřejné akce/aktivity organizujete?
Patnáctiletou tradici u nás má Dětský den pod Petřínem, který pořádáme každoročně v zahradách nemocnice a je hojně navštěvovaný cca 700 – 800 návštěvníky (rodinami s dětmi), pak také Drakiáda pod Petřínem, kterou jsme loni nahradili Dnem seniorů pod Petřínem, protože chceme vyjít vstříc i této věkové skupině s ohledem na fakt, že tvoří také velkou část našich pacientů. Chodí sem lidé z celé Prahy, a zejména z Prahy 1, která je i naším dlouholetým partnerem při pořádání. Snažíme se také zpříjemnit pobyt našich pacientů v nemocnici, pro ně pořádáme canisterapii s canisterapeutickým pejskem, který dochází se svou trenérkou na nemocniční oddělení, nebo organizujeme program V posteli kolem světa, v němž se naší pacienti seznamují se zajímavými hosty a jejich cestami po světě a nad kávou a zákusky se mohou pobavit i se svými „kolegy“ v nemoci.
Jak dlouho již spolupracujete s laboratořemi SYNLAB?
S laboratořemi Synlab spolupracujeme prakticky od jejich vzniku v 90. letech minulého století, ještě když se jmenovali KlinLab a pak kontinuelně po odkoupení těchto laboratoří firmou Synlab. Dalo by se řict , že od vstupu firmy Synlab na český trh.
Jaké vzorky a k jakým vyšetřením do laboratoří SYNLAB posíláte?
Do laboratoří Synlab zasíláme hlavně vzorky k mikrobiologickému vyšetření a pak ke speciálním vyšetřením, které se v naší laboratoři neprovádíme, nebo jsou málo frekventovaná.
Jaký je objem vzorků, které posíláte k otestování?
Z naší laboratoře odchází denně kolem 20 vzorků.
Které z vašich oddělení využívá laboratorní diagnostiku nejvíce a proč?
Nejvíce využívá laboratorní diagnostiku oddělení ARO a Interní oddělení a to hlavně z důvodů určitých speciálních diagnóz, na které se naše nemocnice specializuje.
Rozhovor proběhl s PhDr. Jitkou Kalouskovou, tiskovou mluvčí NMSKB