Na podzim roku 2019 jsme připravili tři odborné akreditované semináře pro lékaře a zdravotní sestry s názvem Laboratoř pro praxi, kterých se zúčastnilo 277 posluchačů. Společným tématem všech setkání byly právní novinky a rady ve vykazování zdravotních výkonů do roku 2020. Naše kolegyně Ing. Jolana Váchová a Mgr. Petra Svobodová seznámily posluchače mimo jiné s novou úhradovou vyhláškou, správnou archivací dokumentace, e-neschopenkou nebo s vykazováním zdravotní péče nových i stávajících výkonů.
Z oblasti laboratorní diagnostiky prezentoval na pražském semináři v hotelu Belvedere možnosti bakteriologických vyšetření na novém přístroji MALDI–TOF smart MUDr. Filip Prusík. Ing. Anabela Čížková představila novou metodu PIVKA-II jakožto screeningový marker pro včasnou diagnostiku hepatocelulárního karcinomu. Možnosti diagnostiky karcinomu děložního hrdla pak přiblížil RNDr. Ing. Libor Staněk, PCTM.
S návštěvníky brněnského semináře se MUDr. Martina Macháčková podělila o kazuistiku v rámci diagnózy záškrtu a MUDr. Kateřina Pinterová s RNDr. Evou Uhlířovou představily NT-proBNP, ESR, nové postupy u bakteriologických vyšetření a další novinky v laboratorních metodách.
Kromě odborníků z našich laboratoří jsme měli také čest poslechnout si speciální hosty s postřehy a aktualitami z jejich odborností. V Praze přednášel MUDr. Radkin Honzák, CSc. na téma psychopat. MUDr. Ivana Krabatschová v Českých Budějovicích seznámila posluchače s očkováním vzhledem k aktuální epidemiologické situaci. MUDr. Petr Kocna, CSc. hovořil o nové kvantitativní analýze hemoglobinu ve stolici. MUDr. Daniel Rajdl, PhD. přednesl na brněnském semináři téma kardiální troponin v diagnostice akutního infarktu myokardu.
Všem přednášejícím a zúčastněným děkujeme za vzájemné sdílení informací a poznatků z praxe a budeme se těšit na další společná setkání na seminářích, které pro vás chystáme v roce 2020. Část přednášek vám v podobě článků přinášíme v tomto vydání časopisu Synlabianer.