Očkování proti infekčním nemocem je v České republice zakotveno jednak v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (§ 45–51), a jednak v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Nejedná se přitom pouze o povinné očkování dětí, které je běžnou praxí všech pediatrů, nebo očkování dospělých proti tetanu. Dle naší legislativy se očkování rozděluje na:
- pravidelné – povinné očkování dětí (dle očkovacího kalendáře) a dospělých (tetanus, VHB),
- zvláštní – VHB (zdravotníci, soc. pracovníci apod.), VHA (IZS), vzteklina (laboratoře), spalničky (infekční a dermatovenerologická pracoviště),
- mimořádné – při mimořádných situacích, např. VHA, parotitida, spalničky,
- očkování při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony – tetanus, vzteklina (pokousání nebo poranění zvířetem podezřelým z nákazy vzteklinou),
- očkování na žádost fyzické osoby.
V článku se věnuji doporučeným očkováním, která patří do poslední skupiny, tedy „Očkování na žádost fyzické osoby“. Dělit je lze na:
- očkování hrazená z veřejného zdravotního pojištění dle § 30 zákona č. 48/1997 Sb.,
- očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, na která může pacient od své zdravotní pojišťovny získat příspěvek.
Dle § 30 zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou níže vyjmenovaná očkování nepovinná, pacient má však nejméně ekonomicky náročnou variantu vakcíny plně hrazenou. Tato očkování provádí pouze registrující lékař, který vakcínu nakoupí a po aplikaci vykáže pojišťovně. Očkovací centra nebo zdravotní ústavy tyto vakcíny zpravidla neočkují. Jedná se o očkování proti následujícím infekcím:
- pneumokoky pro děti – Synflorix, Prevenar13 (lze použít schéma 2+1 i 3+1),
- HPV – 13letí (dívky i chlapci), stačí 2 dávky,
- prevence typu 16, 18, CA – Cervarix,
- prevence typu 16, 18, 6, 11, CA + genitální bradavice – Gardasil,
- prevence 9 typů HPV, CA + genitální bradavice – Gardasil 9,
- chřipka – pouze nad 65 let nebo pro chronicky nemocné,
- Vaxigrip Tetra. Influvac Tetra typ A H1N1 a H3N2 a 2 linie typu B,
- pneumokoky pro seniory nad 65 let – Prevenar 13,
- meningokoky, pneumokoky, Hib, chřipka – hypo nebo asplenici, po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, imunodeficity, po prodělaném invazivním meningokokovém nebo pneumokokovém onemocnění.
V návaznosti na aktuální epidemiologickou situaci bych ráda připomněla také důležitost očkování proti následujícím onemocněním.
Pertuse
Pertuse je infekční onemocnění, které se u nás (i v jiných státech) pravidelně vyskytuje ve 2–5letých cyklech. Původce onemocnění, Bordetella pertussis, je v populaci přítomna trvale. V roce 2018 bylo v České republice hlášeno 752 případů tohoto onemocnění, jedná se tedy o incidenci 7,1 případů na 100 000 obyvatel. Velký nárůst onemocnění byl zaznamenán u dětí do jednoho roku života, u kterých nemocnost činila 43 případů na 100 000 obyvatel. 77 % těchto dětí bylo hospitalizováno pro riziko závažných komplikací. V letech 2005, 2007, 2009 a 2016 zemřelo na pertusi 5 dosud neočkovaných dětí do 1 roku věku. Zdrojem onemocnění u dětí do 6 měsíců věku jsou nejbližší příbuzní, tj. domácí kontakty.
Očkování
- Očkování dětí – provádí se hexavalentní vakcínou v rámci pravidelného očkování v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost od 9. týdne věku.
- Očkování dospělých osob – je doporučováno zejména v rámci prevence přenosu onemocnění na nejmenší děti. K dispozici je kombinovaná vakcína proti difterii, tetanu a pertusi – Adacel, Boostrix.
- Očkování těhotných – je doporučováno mezi 28. a 36. týdnem těhotenství, tj. ve třetím trimestru, vakcínou Adacel nebo Boostrix. Ženám, které nebyly v těhotenství očkovány proti pertusi, se pro minimalizování rizika přenosu onemocnění na novorozence doporučuje podání jedné dávky vakcíny ihned po porodu.
Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje minimálně jednou v dospělosti aplikaci posilující dávky proti pertusi kombinovanou vakcínou Adacel nebo Boostrix všem osobám mladším 65 let. Osobám nad 65 let věku je doporučováno očkování v případě, že jsou v úzkém kontaktu s dětmi do 1 roku věku.
Tetanus
Tetanus je infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie přežívá v půdě i stovky let, k nákaze může dojít při úrazu. Inkubační doba nemoci je 10–21 dní, 50 % nakažených infekci podlehne. Plošné očkování dětí bylo v České republice zahájeno v roce 1958, a to kombinovanou vakcínou proti difterii, tetanu a pertusi. Od roku 1975 se provádí i plošné očkování dospělých. Bez výskytu tetanu jsme byli dlouhá léta, od roku 2015 je však jeden případ onemocnění hlášen každý rok (cizinec, senior, dítě). V riziku jsou především neočkované děti (odmítači očkování), senioři, ale i cizinci bez dokladů o očkování.
Očkování proti tetanu u dospělých
- Pravidelné očkování dospělých vakcínou VACTETA (monovakcína s obsahem 40 IU/ml tetanického anatoxinu) – aplikace hluboko m. do deltového svalu.
- Alternativní vakcína Boostrix, Adacel (DiTePe) – není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
- Poslední booster dávka v dětském věku – v 10 letech (osoby narozené po roce 1999), ve 14 letech (osoby narozené před rokem 1998).
- Doporučení NIKO k přeočkování tetanu v dospělosti (2. 5. 2013):
věk | interval booster dávky |
do 60 let | 15–20 let |
nad 60 let | 10–15 let |
Optimální věková hranice pro přeočkování proti tetanu je ve 30, 50, 65, 75 a 85 letech, u imunokompromitovaných osoby po 10 letech.
Postup při poranění dle vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem:
- Vacteta – i. m. do m. deltoideus, na jiné místo než TIG (§ 13 – očkování při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony),
- TIG = antitetanický imunoglobulin IGANTET – pomalá aplikace hluboko do m. gluteus, dávka 250 IU, resp. 500 IU (§ 15 – podmínky provedení pasivní imunizace),
- aktivní nebo kombinace aktivní a pasivní imunizace, při KI lze pouze pasivní imunizace,
- indikuje a aplikuje ošetřující lékař (není vázáno na odbornost).
booster do 5 let před úrazem | není nutné očkovat | – |
booster 5–10 let před úrazem | Vacteta (Tetani anatoxinum TAT) | TAT |
booster 10 let před úrazem; neočkován | Vacteta + protitetanový imunoglobulin | TAT + Ig |
Invazivní pneumokokové onemocnění (IPO)
Jedná se o invazivní infekční onemocnění způsobené bakterií Streptococcus pneumoniae. Dle klinického obrazu se jedná o meningitidu, septikémii, bakteriémii nebo pneumonii. Aktivní surveillance je v České republice prováděna již od roku 2006 – NRL pro streptokokové nákazy SZÚ Praha. Od roku 2009 je očkování hrazeno dětem a od roku 2017 seniorům nad 65 let.
V roce 2018 bylo v České republice hlášeno 481 případů nákazy IPO, což představuje 4,5 případu na 100 000 obyvatel. Došlo také k nárůstu počtu případů u dětí do jednoho roku. U seniorů nad 65 let byla nemocnost 12,5 případů na 100 000 obyvatel, což představuje 256 nemocných, z nichž došlo v 52 případech k úmrtí. Úmrtnost na IPO je tedy 20 %. Nejčastější sérotypy 3 a 19A jsou obsažené ve vakcíně Prevenar 13. Z důvodu rizika IPO u malých dětí a u seniorů nad 65 let je u dětí doporučováno očkování vakcínou Synflorix (zdarma) nebo Prevenar 13 (s doplatkem) a u seniorů nad 65 let vakcínou Prevenar 13. Tyto vakcíny jsou v souladu s § 30 zákona o veřejném zdravotním pojištění plně hrazeny.
Klíšťová encefalitida
ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, objevuje se plošně včetně horských oblastí i městských parků. V roce 2018 bylo hlášeno 715 případů onemocnění s maximem ve věkové skupině 45–49 let. U dětí je klinický průběh nemoci většinou lehčí, s věkem se ale klinická závažnost zvyšuje. Vakcíny mají 96–99% účinnost. I přes dostupnost účinné vakcíny a vysoké riziko nákazy je však v České republice pouze 25% proočkovanost.
Jedním z nejvíce ohrožených krajů v republice je Jihočeský. Zatímco v roce 2018 byla v celé republice nemocnost 6,7 případů na 100 000 obyvatel, v Jihočeském kraji byla 18,8 případů na 100 000 obyvatel, což představuje 121 případů onemocnění. Prachatice a Český Krumlov mají dokonce nemocnost 34 případů na 100 000 obyvatel.
Očkování proti klíšťové encefalitidě patří mezi velmi doporučovaná nejen v jižních Čechách, ale i v celé republice. Registrované jsou u nás 2 vakcíny – FSME IMMUN a Encepur. Každá vakcína má trochu rozdílné schéma očkování (obrázky 1, 2) a je velmi důležité dodržet správné intervaly mezi jednotlivými dávkami. Může se ale stát, že pacient přijde později. V tom případě lze postupovat podle Doporučeného postupu České vakcinologické společnosti pro prevenci a očkování proti klíšťové encefalitidě z roku 2017 (obrázek 3).
Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
V ordinaci praktického lékaře nelze opomenout ani očkování proti chřipce před chřipkovou sezónou nebo proti hepatitidám, meningokokům, ale i proti spalničkám.
Autorka:
MUDr. Ivana Krabatschová
Očkovací centrum Český Krumlov