Genetika se v medicíně zabývá především diagnostikou dědičných predispozic k nejrůznějším onemocněním. Samostatnou kapitolu pak představuje genetika nádorových onemocnění, jelikož většina onkogenních mutací u pacientů vzniká až v průběhu života.
V rámci genetiky SYNLAB nabízí nejčastěji indikované vyšetření trombofilních mutací (F5 Leiden, F2 prothrombin), které je současně k dispozici i pro samoplátce na e-shopu. Dále nabízíme také varianty C677T a A1298C v genu MTHFR a polymorfismus 4G/5G v genu PAI-1. Tyto mutace jsou méně závažné než F2 a F5, ale mohou mít vypovídající hodnotu u specifických diagnóz.
Alergology by mohlo zajímat genetické vyšetření laktózové intolerance, genetická predispozice pro onemocnění celiakie (alely HLA DQ2 a DQ8) nebo detekce přítomnosti alely HLA B*27 asociované s Bechtěrevovou nemocí.
V rámci farmakogenetiky nabízíme vyšetření tří variant genu TPMT, které souvisí s toxicitou azathioprinu a purinových léčiv, test warfarinové senzitivity a vyšetření promotoru genu UGT1A1 u Gilbertova syndromu související s toxicitou irinotecanu.
Dále analyzujeme tři nejčastější varianty v genu HFE asociované se vznikem hemochromatózy.
Naše laboratoř se ve velké míře zaměřuje také na vyšetřování somatických mutací souvisejících s hematoonkologickými onemocněními.
V oblasti myeloproliferativních onemocnění nabízíme vyšetření fúzních transkriptů BCR/ABL, genu JAK2 (mutace V617F a exon12), exonu 9 genu CALR a kodonu W515 v genu MPL.
V oblasti lymfoproliferativních onemocnění nabízíme stanovení mutačního statusu IgVH u diagnózy CLL a vyšetření kódující sekvence genu TP53. Tato vyšetření mohou být doplněna analýzou lokusů 11q-(ATM), +12, 13q-(LAMP1), 17p- (TP53) metodou FISH.
V rámci lymfomů pak provádíme kvantifikační vyšetření transkriptů cyclinu D1.
Vyšetřujeme také mutace D816V v genu C-KIT, V600E v genu BRAF a fúzní gen FIP1L1/PDGFRA metodou FISH.
V současné době se snažíme rozšířit naše portfolio nabízených vyšetření pro alergology o fruktózovou a histaminovou intoleranci. Zároveň pracujeme na tom, abychom byli schopní izolovat a analyzovat DNA z bukálních stěrů, což je určitě příjemnější forma odběru zvlášť u malých dětí.
Ing. Kamila Beránková
Vedoucí sekce oddělení genetiky