Když v lednu 2019 SYNLAB dokončil akvizici laboratoře Prokopec COP s.r.o., měl s rozvojem tohoto regionálního pracoviště velké plány. Po modernizaci vybavení a přesunu ze stísněných prostor v poliklinice U Tří lvů do velkorysé laboratoře v areálu bývalých Jihočeských tiskáren je na chvíli zpomalil Covid. Postupně se z dříve regionálního pracoviště, které zpracovávalo vzorky téměř výhradně z okresů České Budějovice a Český Krumlov, podařilo vytvořit špičkovou laboratoř, která vyšetřuje vzorky dodané gynekology z celé republiky. V roce 2022 se počet gynekologicko-cytologických vyšetření výrazně navýšil na více než 60 tisíc.
PRIORITY, AUDITY A VÝSLEDKY
Prioritou je sledování kvality práce, laboratoř proto uplatňuje několikastupňový systém kontroly správnosti všech výsledků provedených vyšetření v rámci tzv. interní a externí kontroly kvality. Zároveň vede evidenci výsledků v korelaci s výsledky histologickými na základě zpětné vazby s gynekology.
V prosinci roku 2022 laboratoř splnila podmínky Auditu II NASKL* a získala osvědčení s platností na tři roky. Požadavky tohoto auditu se netýkají pouze oblasti managementu laboratoře, ale především průkazu naplnění odborných kritérií kvalitní laboratorní práce.
Laboratoř má smlouvu se všemi zdravotními pojišťovnami na úhradu
výkonů gynekologické cytologie odbornosti 820 a 817 a poskytuje služby privátním gynekologům z celé České republiky. V roce 2022 provedla 60 850 gynekologicko-cytologických vyšetření. Tým laboratoře se skládá ze 2 lékařů, 2 vysokoškoláků, 3 administrativních pracovníků, 2 technických pracovníků, 3 screenerů a 4 externích screenerů.
POD JEDNOU STŘECHOU
Českobudějovická laboratoř provádí jak klasickou gynekologickou cytologii, tak i LBC metodu. V rámci stejné budovy zajišťuje SYNLAB také vyšetření MOP (mikrobiologický obraz poševní) ve vlastní špičkově vybavené mikrobiologické laboratoři. Společnost dále zajišťuje typizaci HPV DNA a vyšetření HPV mRNA.
NÁVAZNOST VYŠETŘENÍ
Pro vyšetření gynekologické cytologie neboli vzorku (buněčného nátěru na sklíčko) je stěžejní barvení vzorku a následná morfologická diagnostika nátěru. Pokud budeme popisovat jednotlivá vyšetření, lze si všimnout jejich bezprostřední návaznosti. Základním vyšetřením je klasická gynekologická cytologie, pomocí které se hodnotí aktuální stav pacientky. Ideálním klientem je pacientka se vzorkem v půlce menstruačního cyklu se všemi potřebnými informacemi k přesnému hodnocení vzorku screenerem. Pro pacientky s častými gynekologickými problémy nebo určitou diagnosou (záněty, opakovaný nález ASCUS) je následně po půl roce, případně po 3 měsících, ideální provést kontrolní konvenční cytologii, popřípadě mikroskopicky přehlednější metodu, kterou je LBC. Tato metoda je zaměřená na přesnější diagnostiku určitých problémových pacientek. Dalším navazujícím vyšetřením je typizace HPV – touto metodou se dá zjistit, zda je u pacientky přítomný vir HPV a jestli se jedná o typ high risk nebo low risk. Toto vyšetřením ale ještě přesně nedefinuje, jestli je vir aktivní. K tomu slouží navazující metoda stanovení HPV mRNA. Tímto vyšetřením lze určit, jestli vir HPV je již aktivní či nikoli a tím zjistit, v jakém stavu se pacientka nachází.
Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost viru HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány před nádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku.
TESTOVÁNÍ ODHALUJE RIZIKA
V případě, že výsledkem testu je pozitivní nález, znamená to, že je žena infikována
vysoce rizikovým typem infekce HPV a může být ohrožena vznikem rakoviny. Pozitivní nález neznamená, že žena rakovinu již má nebo že ji v budoucnu bude určitě mít. Takový nález pouze znamená, že pacientka vyžaduje další a častější sledování, případně léčbu podle vyhodnocení nálezu lékařem. Pokud je výsledkem testu nález negativní, znamená to, že HPV infekce v těle nebyla zjištěna. Riziko vzniku rakoviny děložního čípku je zanedbatelné i pro dalších 5–10 let. Nicméně žena by měla nadále docházet na pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.
HPV test je vhodný pro ženy starší 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikovány vysoce rizikovým typem viru HPV a chtějí se cítit v bezpečí i v následujících 3–5 letech. Doporučuje se také ženám mladší 30 let, jejichž cytologický stěr je opakovaně s výskytem nepravidelností (tzv. ASC-US), jejichž původ může (ale nemusí) být způsoben virem HPV.
Preventivní testování na přítomnost HPV probíhá ve 35 a ve 45 letech a i při negativním screeningovém vyšetření ho hradí pojišťovna. Pacientky s pozitivním nálezem mají nárok celkově na pět testování hrazených pojišťovnou.
Tato následná vyšetření jsou nejúčinnější u pacientek, u kterých je klasickou cytologií zaznamenán počátek buněčných změn. U některých pacientek je bohužel zastižena již klasickou cytologií maligní změna buněk.
DŮLEŽITÉ INFORMACE
Stěžejními body u gynekologické cytologie je čas odběru, jinými slovy v jaké fázi
menstruačního cyklu se pacientka nachází (údaje o poslední menstruaci), dále její
věk, předchozí cytologický, případně histologický nález, informace o graviditě, kojení, hormonální terapii, nitroděložním tělísku (IUD), aktino - či chemoterapii, prodělané hysterektomii či operaci se vztahem k děložnímu čípku, přítomnost genitálních kondylomat, údaj o vakcinaci proti HPV, kolposkopický nález a veškeré další údaje, které mohou mít vliv na výsledek vyšetření. Tyto informace jsou pro laboratoř velmi cenné!
KVALITA, RYCHLOST A INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP
Cytologická laboratoř SYNLABu v Českých Budějovicích poskytuje svým
klientům servis a vybavení pro provádění cytologických vyšetření (odběrový materiál a žádanky) zdarma. Výsledky všech vyšetření, které jsou dostupné v den uzavření vyšetření, je možné zasílat nejen na klasických papírových průvodkách, ale zároveň i v elektronické podobě. Laboratoř sleduje kontinuitu nálezů svých pacientek a konzultuje změny s ošetřujícími lékaři, aby jim mohla poskytnout co nejlepší služby.
Pokud zadavatel vyšetření (gynekolog) požaduje dodání výsledku ve zkráceném termínu, uvede na průvodku poznámku „STATIM“. Vzorek je v tomto případě zařazen do zpracování a vyhodnocení přednostně a zadávajícímu lékaři je nález sdělen telefonicky. Laboratoř zároveň klientům nabízí konzultace a snaží se vyjít vstříc všech jejich požadavkům.
MUDr. Michaela Svobodová
vedoucí laboratoře cytologie