Jak (nejen) biochemie pomáhá vrcholovým sportovcům

MUDr. Jaroslav Větvička, zakladatel Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace, dlouhodobě pečuje o české vrcholové sportovce. Jeho ordinací prošla například spousta judistů, atletů nebo moderních pětibojařů, ale také krasobruslaři, bobisté, plavci, golfisti a řada dalších. O tom, jak mu v léčbě, kontrole zdravotního stavu sportovců a zlepšení jejich sportovních výkonů pomáhají laboratoře SYNLAB a proč je biochemie v tomto oboru zcela zásadní, si přečtěte v následujícím rozhovoru.

Pane doktore, jaké jsou základní ukazatele důležité při péči o sportovce?

Pro vyšetření sportovců využíváme ve spolupráci s laboratořemi SYNLAB biochemii, mikrobiologii, sérologii a nově molekulární detekci patogenů na přesnější určení původu infekce. Mezi základní biochemické ukazatele nezbytné při péči o sportovce patří samozřejmě běžný laboratorní screening. Specifické pro sport je například sledování urey a kreatinkinázy, jejíž hladina v organismu nám slouží k posouzení úrovně regenerace a únavy sportovce z předchozího dne. Z dalších běžných parametrů nás zajímá kreatinin, kyselina močová, bilirubin či jaterní testy, které jsou klíčové pro povědomí o zatížení jater. Posuzujeme také AST jako svalový izoenzym, jehož hladina se hýbe hlavně u sportovců, kteří se hodně věnují kondičnímu tréninku. Poté nás zajímá klasická triáda, která se standardně vyšetřuje při onemocnění horních cest dýchacích nebo obecně při zánětlivých onemocněních. Patří sem krevní obraz s diferenciálem, sedimentace a CRP, dále ASLO, vyšetřujeme pochopitelně i glukózu a tukový metabolismus.

Vyvíjí se nějakým způsobem portfolio těchto testů? Začleňujete nějaké nové?

Ano. V poslední deseti letech jsme si například zvykli pravidelně testovat vitamín D, jelikož se jedná o steroidní hormon, působící na mnoha metabolických místech, jehož hladina bývá často pod fyziologickou hodnotou. Jeho suplementace nebo případná substituce je tedy velmi zásadní. Zvykli jsme si na PCR analýzy, napadá mně solubilní transferinový receptor a další.

Testujete u sportovců také hladinu železa?

Ano, metabolismus železa, respektive celý červený krevní obraz a krvetvorba, jsou zásadní ukazatele pro přenos kyslíku. Nově jsme si kromě železa, transferinu a feritinu zvykli indikovat také zmíněný  solubilní TRF receptor, který zpětnovazebně reaguje na množství železa v buňkách, což klasický test na hladinu železa nedokáže. Ten testuje pouze jeho aktuální množství v krvi. Zajímavé je, že když je koncentrace TRF zvýšená, je to špatně. Stejně tak pokud je nízká. Správně musí být hladina receptoru vždy v úrovni fyziologických rozmezí.

s Davidem Svobodou na dopingové kontrole. London-2012

Lze na základě vyšetření zlepšit výkony sportovce? Jak?

Sportovní výkony lze na základě vyšetření zlepšit především tím, že víme, do jaké míry a jestli vůbec můžeme sportovce zatížit. To je velmi důležité hlavně v případě, když se sportovec vrací ke sportu po nemoci či zranění nebo při stavech, kdy je hodně zatížen v rámci kondiční přípravy, a trenérovi se zdá, že s ním není něco v pořádku. Abychom vyloučili skrytá onemocnění, necháváme si vyšetřit výše zmiňované soubory a pochopitelně indikujeme podrobnější cílená vyšetření podle klinického stavu a diferenciální diagnostiky.  Zajímavá je třeba už zmíněná kreatinkináza, svalový izoenzym, která může být po silovém tréninku zvýšená i třetí den. Pokud její hodnoty přetrvávají i déle bez zátěže,, je to pro mě znamení, že se něco děje.

A co když je sportovec nemocný? Existuje zde nějaké speciální vyšetření?

Pokud je sportovec nemocný, postupujeme standardně podobně jako praktický lékař, ale řekl bych že naše vyšetřovací soubory jsou trochu širší a pak i vícekrát kontrolujeme. Každý den bez tréninku v sezóně  je znát, proto je biochemie vedle vyšetření klinického stavu a subjektivního pocitu velkým přínosem v posouzení, zda-li sportovce nechávat nebo pouštět do procesu. Nejčastěji se jednoduše řídíme podle sedimentace, krevního obrazu s diferenciálem a CRP.  Po odeznění akutní klinické fáze onemocnění může mít sportovec falešně pozitivní pocit zdraví, pokud však neprojde biochemickými testy a zatíží se bez kontroly svého zdravotního stavu, může to být pro tělo velké sousto, které sportovce vrátí po pár dnech radosti do postele.

Může si sportovec kvůli neznalosti svého zdravotního stavu ublížit?

Určitě ano.  Nejčastějším stavem a indikací biochemického vyšetření je únavový syndrom, tedy hlavně nevysvětlitelná únava nebo únavnost, kdy vedle akutního přetížení  musíme vyloučit i jiné příčiny.  V poslední době se nám nahromadily případy EB virozy, neboli mononukleozy. Není úplně jednoduché ji diagnostikovat, ale pokud na ni myslíte, tak se zachytí včas a nedojde k větším škodám. Občas se ještě setkáme se sportovcem, který se snažil  nerozpoznanou EB virózu a s ní spojenou únavnost „roztrénovat“. Při této diagnoze jsou biochemie, sérologie  a  dnes už standardně PCR analýza nezastupitelné. Leckdy je rozluštění příčiny potíží u sportovce doslova detektivka. Doby, kdy sportovní doktor říkal – „dej si na týden oraz“ nebo se jen tak naslepo indikovala antibiotika – jsou už ty tam. Nechci ze slušnosti chválit nebo lichotit firmě SYNLAB, ale kromě nabídky dostatečného spektra parametrů nám jejich odborníci stále více pomáhají i s konzultacemi a třeba i  společnou interpretací výsledků na cestě k diagnóze. Přestože mám jednu z atestací i klinickou biochemii, je porada s laboratoří hodně přínosná, je to velká pomoc. Pochopitelně laboratorní analýzy kombinujeme s dalšími vyšetřovacími metodami. Máme velké štěstí a je to vedle biochemie naší velkou devízou, že můžeme takřka v reálném čase využívat vyšetřovací kapacity Ústřední vojenské nemocnice a specializovaná vyšetření na jejich klinikách.

Které ze zmiňovaných parametrů si sportovci musí hlídat nejčastěji?

Sportovci vytrvalostního charakteru, plavci, běžci, atleti, cyklisté, zkrátka cyklické vytrvalostní sporty, potřebují permanentně vědět, jak jsou na tom s červeným krevním obrazem. Zcela limitující parametr je pro ně totiž schopnost přenášet kyslík. Důležitá je ale také rychlost regenerace, a to i pro sporty rychlostně silové nebo s převahou složky pohybového stereotypu. Zde nám opět velmi pomáhá biochemie, která je nedílnou součástí kontroly budování dobré kondice. A to  u téměř všech sportů, včetně takového, v souvislosti s kondicí vysmívaného, šachu. Pokud není šachista zdravý a perfektně kondičně připravený, vzniká u něj zákonitě rychleji centrální únava, hůř se koncentruje a  a dělá chyby v rozhodování. A rozhodování je důležité téměř ve všech sportech, jak při míčových hrách, úpolových sportech, tak třeba i při golfu.

Lukáš Krpálek, Rio-2016

Jak často sportovci testy podstupují?

U všech sportů, převážně pak vytrvalostních, je standardní  často  vyšetřovat červený krevní obraz a související biochemické parametry. Testy sportovci podstupují minimálně dvakrát, spíš čtyřikrát ročně. Hodně záleží na četnosti jejich sportovních soustředění. Největší vliv na organismus má rozhodně soustředění ve vysokohorském prostředí. Kvůli nižšímu parciálnímu tlaku kyslíku je totiž zpětnovazebně vylučován endogenní  hormon erytropoetin, podmiňující krvetvorbu. Z tohoto důvodu po návratu z hor testujeme vedle parametrů červené krevní řady také mladé formy červených krvinek, které se v tomto prostředí tvoří (retikulocyty). A pochopitelně už zmiňovaný metabolismus železa, vitaminu B12 a k. listové.

MUDr. Jaroslav Větvička absolvoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové v roce 1983. Do roku 1991 působil jako lékař cyklistů-stíhačů Dukly Praha a reprezentačního družstva ČSSR, od roku 1987 také pracoval v Ústavu sportovní medicíny (dříve Ústav národního zdraví pro vrcholový sport), kde vedl Laboratoř klinické biochemie a fyziologie. Do roku 1999 pracoval ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jako vedoucí Oddělení zátěžové medicíny. Od roku 2000 do roku 2013 byl předsedou lékařské komise Českého olympijského výboru a je členem Lékařské komise Evropských olympijských výborů. V roli šéflékaře Českého olympijského týmu  působil na olympijských hrách 2000 v Sydney, 2002 v Salt Lake City, 2004 v Aténách, 2006 v Turínu, 2008 v Pekingu, 2010 ve Vancouveru, 2012 v Londýně a 2014 v Soči). V roce 2000 založil a stále vede Centrum zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace, jež funguje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích.

Autor:
Gabriela Matějková

 •  
 •  

Čtěte dále

 • Lab. SYNLAB zkoumá i regionální antibiotickou rezistenciLaboratoř Chomutov testuje přítomnost patogenních mikroorganismů v biologických materiálech v oblasti bakteriologie, parazitologie a mykologie. Denně diagnostikuje kolem 400 vzorků, které dodávají ambulantní lékaři z širokého okolí a některé nemocnice. Nedílnou součástí laboratoře je také Čtěte více
  •  
  •  
 • Proti mikrobům se musíme naučit bránit, ne je ničitJak se máte v chomutovské laboratoři SYNLAB, pane doktore? Mohl byste nám své působiště ve zkratce představit? Děkujeme, máme se dobře. Jsme kolektiv šesti laborantek a tří vysokoškoláků, včetně mé maličkosti, a všechny nás spojuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Karcinogeneze asociovaná s infekcí HPVLidský papilomavirus (HPV) patří mezi nejčastější viry zapojené do karcinogeneze. Dnes již dobře známe mechanizmus účinku působení viru na lidskou epiteliální buňku a máme značné znalosti v případě karcinomu děložního čípku, nicméně pohled na infekci Čtěte více
  •  
  •  
 • Je klíště škůdcem, nebo i potenciálním zdrojem léčiv?Každý rok se s příchodem jara opakuje stejná situace. Po dlouhém zimním spánku se v přírodě probudí hladová klíšťata, která okamžitě začnou shánět potravu. Jejich aktivita vyvolává ve společnosti značný odpor, převážně kvůli strachu z Čtěte více
  •  
  •  
 • Květoslava Šťastná: Moje práce je mým poslánímJak byste popsala ADP – SANCO s. r. o., které vedete? Svému zařízení se věnuji již od 90. let, od té doby se ale samozřejmě vyvíjelo. Dominantní činností naší společnosti je zdravotní péče. Tu poskytujeme Čtěte více
  •  
  •  
 • Správný odběr a transport vzorků biologického materiáluJak na správný odběr biologického materiálu pro bakteriologická, mykologická, parazitologická a PCR vyšetření? Všechny odběry pro bakteriologické vyšetření by měly být provedeny před zahájením antibiotické léčby. Výtěry či stěry se odebírají do odběrové soupravy Amies. Pro vyšetření RSV nebo Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky prosinec 2018 – březen 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách ve výši úhrad za zkoušky lékařů a zdravotnických pracovníků, o změnách v některých Čtěte více
  •  
  •  
 • Budoucnost efektivní onkologické terapieRozhovor s odborným zástupcem pro genetická vyšetření laboratoře CUBE RNDr. Ing. Bc. Libor Staněk, PCTM Genetice se věnujete celý svůj profesní život. Co vás k tomuto oboru přivedlo a co vás na něm nejvíce zajímá? Čtěte více
  •  
  •  
 • Epidemie spalniček a naše laboratorní zkušenostiPřípadů nákazy spalničkami poslední dobou výrazně přibývá. V loňském roce toto virové onemocnění postihující zejména děti zasáhlo v nebývale vysoké míře celé území Evropy včetně České republiky. Důvodem zvýšeného výskytu spalniček je především nedostatečné vakcinační Čtěte více
  •  
  •  
 • ALEX – krevní test, který určí přes 280 protilátekModerní multiplexová in vitro metoda ALEX (Allergy Explorer) umožňuje stanovit v rámci jednoho vyšetření celkové IgE protilátky a specifické IgE imunoglobiny proti cca 280 rekombinantním a nativním molekulovým komponentám alergenů nebo jejich extraktů, čímž doplňuje Čtěte více
  •  
  •  
 • Funkční medicína aneb změna přístupuČasto slyšíme, že klasická medicína tak, jak je dnes praktikována, je to nejlepší, co můžeme mít. Ale je tomu skutečně tak? Doopravdy jsou léky řešením epidemie chronických nemocí, které čelíme, s neustále se navyšující incidencí Čtěte více
  •  
  •  
 • Ještě rychlejší identifikace mikroorganismůMALDI-TOF MS je metoda zajišťující rychlou cestu k identifikaci bakterií, kvasinek a plísní z biologického materiálu od lidských pacientů, zvířat a stěrů z prostředí. Dejvická laboratoř CUBE nyní disponuje novým přístrojem MALDI Biotyper Microflex LT SH Smart Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB v Nemocnici Mělník poskytuje nepřetržitý provozLaboratoř Mělník zajišťuje širokou škálu základních i specializovaných biochemických vyšetření. Je součástí sítě laboratoří SYNLAB od roku 2015. Vzorky k testování dodává do laboratoře kromě nemocnice také množství lékařů, neboť se jedná o spádovou laboratoř pro okres Mělník. Plně Čtěte více
  •  
  •  
 • Pracoviště SYNLAB v Ženských domovech se rozrůstáRádi bychom vás informovali, že k našemu stávajícímu odběrovému pracovišti v Ostrovského ulici na Praze 5 přibyla od 7. ledna 2019 nová moderně vybavená statimová laboratoř. Díky tomuto propojení budeme schopni zajistit pro vás a Čtěte více
  •  
  •  
 • Právní novinky září 2018 – leden 2019Přinášíme vám stručný přehled legislativních novinek v oblasti zdravotnictví, které nabyly účinnosti v posledních měsících. Dočtete se v něm například o změnách v označení odbornosti zdravotnických pracovníků, v seznamech návykových látek nebo registraci léčivých přípravků. Čtěte více
  •  
  •  
 • Pilotní projekt odběrové pracoviště v KošicíchNa košickém sídlišti Nad jazerom se v březnu poprvé otevřely dveře nového odběrového pracoviště, jež je v SYNLABU na Slovensku první vlaštovkou. Výjimečnost spočívá v propojení se statimovou laboratoří. Díky spojení statimového režimu s odběrovou místností se Čtěte více
  •  
  •  
 • Nejen o infekčních nemocech s MUDr. Filipem PrusíkemDejvická laboratoř SYNLAB CUBE, která provádí široké portfolio molekulárních analýz z oblasti lékařské mikrobiologie, parazitologie, virologie a mykologie, má od března 2019 novou posilu. Je jí lékař a  přední specialista v oboru mikrobiologie MUDr. Filip Čtěte více
  •  
  •  
 • Proč je pro nás důležitá patologie?Nová oblast špičkové laboratorní medicíny, ve které se chce společnost SYNLAB také prosadit, a tím uzavřít pomyslný kruh kompletního laboratorního portfolia, je patologie. Co vlastně je patologie? Patologická anatomie neboli patologie je mimořádným a velice Čtěte více
  •  
  •  
 • Lékaři z podolského Ústavu pro péči o matkuNaše laboratoře již pět let spolupracují s Ústavem pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí. Místní lékaři k nám posílají vzorky pro diagnostiku mikrobiologickou, hematologickou a biochemickou. O některých závažných stavech, ke kterým může Čtěte více
  •  
  •  
 • HPV diagnostika nádorů hlavy a krkuVýznamným původcem těchto onemocnění jsou HPV infekce. V evropských zemích představují čtvrtý nejčastější typ nádoru. Počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil o více než 11 %, u žen dokonce o téměř Čtěte více
  •  
  •  
 • Jaké služby nabízí SYNLAB AustriaSpolečnost SYNLAB Austria byla založena v roce 1987 jako IMCL, Institut für Medizinische und Chemische Labordiagnostik, později přešla pod skupinu FutureLab. Před osmi lety se stala členem skupiny SYNLAB. Rakousko má vysoce rozvinutý systém veřejného Čtěte více
  •  
  •  
 • Kde je vůle, je i cestaTéměř sedmnáct let se Kateřina Bílly Danyšová pohybuje v oblasti zdravotní péče. Vedla úspěšnou síť lékáren a působila také na manažerských postech u významných českých i globálních hráčů ve zdravotnictví v České republice. Na počátku Čtěte více
  •  
  •  
 • Kostní metabolismusKosti plní v lidském těle tři základní funkce – jsou mechanickou oporou pro svaly a vytváří prostor pro kostní dřeň, jsou zásobárnou kalcia a fosfátů, čímž zcela zásadním způsobem ovlivňují jejich metabolismus, a zároveň se Čtěte více
  •  
  •  
 • Parvovirus B19: klinické projevy a laboratorní diagnostikaParvovirus B19 je jediný zástupce čeledi Parvoviridae, který je patogenní striktně pouze pro člověka. Na rozdíl od mnoha jiných virových infekcí se projevy onemocnění u infekce parvovirem B19 značně liší v závislosti na imunologickém a Čtěte více
  •  
  •  
 • PreanalytikaPreanalytickou fází v laboratorním vyšetření myslíme soubor všech postupů, kterými projde vzorek biologického materiálu od doby, kdy je analýza požadována, do chvíle, kdy je vzorek zpracován. Celý tento proces zahrnuje dobu před odběrem biologického materiálu, Čtěte více
  •  
  •  
 • Sérologie střevních infekcí a reaktivní artritidaInfekce způsobené rody bakterií Yersinia, Campylobacter, Salmonella a Shigella mohou u některých jedinců vyvolat reaktivní artritidu (ReA). Tato neinfekční artritida může vzniknout v intervalu dvou až šesti týdnů po infekci v urogenitálním či gastrointestinálním traktu Čtěte více
  •  
  •  
 • SYNLAB rozšiřuje služby své moderní laboratoře v ChomutověSpolečnost SYNLAB posiluje svou přítomnost v regionu severních a západních Čech. Své aktivity nově rozšiřuje o další služby laboratoře v Chomutově, jež slouží pro spádovou oblast 3 000 lékařů, praktických i odborných, a více než Čtěte více
  •  
  •  
 • Význam kvantitativního hemoglobinuScreening kolorektálního karcinomu na nádorová onemocnění Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku, především kolorektální karcinom (KRCA), jsou druhým nejčastějším zhoubným nádorem v Evropě, stejně jako druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. V České republice Čtěte více
  •  
  •  
 • MUDr. Marek Antoš – rozhovorVystudoval obor všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK. Tři roky pracoval na interním oddělení v Podřipské nemocnici v Roudnice nad Labem, poté se rok věnoval vojenskému zdravotnictví. Následujících dvacet let strávil modernizací lékařských laboratoří Čtěte více
  •  
  •  
 • Paraziti – mýty a skutečnostParaziti a parazitární infekce se v poslední době stali velmi oblíbeným předmětem dezinformací. Zabývají se jimi i seriózně vypadající knihy a internetové články, ve skutečnosti však jde o informace nepřesné, zkreslené, či dokonce zcela vymyšlené. Zejména internetem se s narůstající intenzitou Čtěte více
  •  
  •  
 • Perorální kvasinkové a bakteriální vakcínyVývoj funkčně zdatné imunologické obranyschopnosti závisí značně na vystavení imunitního systému nejrůznějším antigenům vnějšího prostředí včetně mikroorganismů. U mnoha onemocnění se v posledních letech uplatňují stále více mikroorganismy s nízkou patogenitou a dokonce i mikroorganismy Čtěte více
  •  
  •  
 • Refluxní chorobou jícnu trpí každý desátý člověkTypickým příznakem tohoto onemocnění je pálení žáhy, způsobené návratem žaludečních šťáv zpět do jícnu a do úst. Nemocní přitom často netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě Čtěte více
  •  
  •  
 • Alergie je celoživotní problémPoliklinika profesora Řeháka navazuje na tradici rodinných lékařů a ve vybraných oborech nabízí péči předních českých specialistů a lékařských kapacit. Mezi často vyhledávané patří MUDr. Hana Maršálková, která spolu s kolegy vede na této poliklinice Čtěte více
  •  
  •  
 • Chci svou tvorbou udělat život lidí o trošku radostnějšímAby nebyl pro děti odběr krve stresujícím zážitkem, nosí naše sestry na odběrových pracovištích specializujících se na dětské pacienty speciální „veselé zástěrky“. Jejich autorkou je módní a oděvní návrhářka Marie Zelená, autorka projektu Návraty k Čtěte více
  •  
  •  
 • Informovaný souhlas a nesouhlas ve zdravotnictví„Non salus, sed voluntas aegroti suprema lex.“ [Nikoliv prospěch, ale vůle nemocného je (pro lékaře) nejvyšším příkazem.] Ochrana osobnostních práv dnes patří mezi základní a principiální pravidla všech, kdo pracují s lidmi. Ve zdravotnictví o Čtěte více
  •  
  •  
 • LAB v Chomutově sleduje antibiotickou rezistenciChomutovská laboratoř synlab czech zajišťuje kompletní spektrum mikrobiologických vyšetření. Její součástí je také antibiotické středisko, které každý rok zveřejňuje přehledy citlivostí nejčastějších bakterií a je regionálním konzultačním centrem pro antibiotickou terapii. I z toho důvodu Čtěte více
  •  
  •  
 • Laboratorní vyšetření funkce ledvinChronické renální selhání je onemocnění ohrožující život, u kterého je nutné, aby se přirozená funkce ledvin nahradila dialýzou nebo transplantací. V mnoha evropských zemích se uskutečnily screeningové studie, jež dokazují, že přibližně 10 % populace Čtěte více
  •  
  •  
 • Očkování v ordinaci praktického lékařeOd 1. ledna 2018 vstoupí v platnost změna vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Přináší přitom mnohé novinky. Především nový očkovací kalendář a změnu v termínech očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nového Čtěte více
  •  
  •  
 • Specifika odběrů krve u dětíOdběry krve u dětí jsou v mnoha oblastech specifické. Proto je velmi důležité, aby je prováděly zkušené, empatické a trpělivé odběrové sestry. Zásadní roli hraje také přístup rodiče, kterému dítě důvěřuje a dokáže s jeho Čtěte více
  •  
  •  
 • Chyby a omyly v diagnostice a léčbě anafylaxeAnafylaxe bývá definována jako těžká a život ohrožující generalizovaná nebo systémová hypersenzitivní reakce, která se může objevit v kterémkoliv věku. Potraviny, léky a hmyzí bodnutí jsou nejčastější příčinou potíží, které jsou indukovány antigenním přemostěním specifických Čtěte více
  •  
  •  
 • Plísně kolem nás a alergieV současné době se lékaři ve svých ordinacích občas setkávají s pacienty, kteří mají určité projevy alergií, recidivující záněty horních cest dýchacích nebo jiné nespecifické zdravotní obtíže. Jsou to často lidé, kteří obývají byty či Čtěte více
  •  
  •  
 • Tři nové zákony týkající se zdravotnictvíPodpisem prezidenta republiky vstoupily v platnost tři nové zákony, které se přímo dotýkají zdravotnictví. Jedná se o novelu ošetřující vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, zjednodušení postupů při vydávání lékařských posudků a zákonného oprávnění pro ombudsmana, který Čtěte více
  •  
  •  
 • Základem péče o zdraví je prevenceOrdinace MUDr. Aleše Ducháčka, praktického lékaře společnosti synlab czech, v pražských Střešovicích, patří mezi lidmi vyhledávaná pracoviště. Mimo jiné díky důrazu na preventivní péči. V úzké spolupráci s laboratořemi synlab pacienti rychle a spolehlivě získávají Čtěte více
  •  
  •  
 • Využívat synergií v odborné oblasti lab. technologiíSynlab slovakia čerpá zkušenosti z dlouhodobé spolupráce s velkými špičkovými nemocnicemi a spolupracujícími lékaři na Slovensku, z jejichž prostředí vyrostl a postupně rozšířil své služby také k praktickým a specializovaným lékařům. Dnes patří s přibližně Čtěte více
  •  
  •  
 • Novinky v legislativě aneb na co si dát pozorZaznamenali jste zákonnou změnu podmínek získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře? V pondělí 6. 3. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 67/2017 Sb. zákon, kterým se Čtěte více
  •  
  •  
 • Referát z Národního kongresu ČSTHKongres se koná ob rok a byl v pořadí již šestý, a to za spoluúčasti řady farmaceutických firem. Zahájil jej profesor Jan Kvasnička, předseda ČSTH, v hotelu Clarion v Praze. Prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., Čtěte více
  •  
  •  
 • Trombofilní stavy v gynekologii a porodnictvíTrombofilní stav neboli trombofilie je porucha hemostázy, při které následně dochází ke krevnímu srážení a trombotizaci. Trombofilie může být získaná nebo vrozená. Zvýšené riziko trombózy pozorujeme u pooperačních stavů, malignit, dlouhodobé imobilizace, myeloproliferativního onemocnění, autoimunitního Čtěte více
  •  
  •  
 • Lab. vyšetření – základ úspěšné léčby rakoviny prostatyKarcinom prostaty se stal v posledních letech faktickým strašákem mužů. Zatímco dříve se týkal spíše mužů nad 50 let věku, stále častěji se lékaři ve svých ordinacích setkávají s indikací tohoto vážného onemocnění u mužů Čtěte více
  •  
  •  
 • Monoklonální gamapatie – diagnostikaMonoklonální gamapatie jsou heterogenní skupinou onemocnění vyznačující se proliferací jednoho klonu diferencovaných B-lymfocytů produkujících homogenní imunoglobulin. Již v roce 1847 britský lékař Henry Bence Jones popsal zvláštní protein v moči pacientů trpících kostní nemocí. Identifikoval Čtěte více
  •  
  •  
 • Pozor na změny v zákonechI poslední čtvrtletí uplynulého roku přineslo nejednu změnu v české legislativě, mnohé z nich se přitom dotýkají i práce lékařů či zdravotnického personálu. Jaké jsou hlavní legislativní změny? Na co si dát pozor, a co Čtěte více
  •  
  •